Motosiklet Ehliyeti, M, A1, A2 ve A Sınıfı Sürücü Belgesi Özellikleri Nelerdir?

Motosiklet Ehliyeti, M, A1, A2 ve A Sınıfı Sürücü Belgesi Özellikleri Nelerdir?

Motosiklet Ehliyeti, M, A1, A2 ve A Sınıfı Sürücü Belgesi Özellikleri Nelerdir?

M Sınıfı Ehliyet

2,3 ya da 4 tekerlekli motorlu bisiklet sürücülerinin alması gereken ehliyet olarak tanımlanır. Herhangi bir ehliyeti olan kişi motorbisikletleri (MOPED) kullanabiliyor, ancak hiç ehliyeti yoksa o zaman en azından M sınıfı ehliyet alması zorunludur. M Sınıf ehliyet başvurusu yapmak için ise en az 16 yaşında olmanız gerekiyor. 16 yaşını dolduran her birey bu tip motosikletleri ve bisikletleri kullanabiliyor. Kullanacağınız motosiklet, elektrikli taşıtın 45 km/h hızı geçmemesi gerekiyor.

A1 Sınıfı Ehliyet

2 tekerlekli motosikletler için güç olarak 125 cc / 11 kw / 14 hp; 3 tekerlekli olanlar için ise 15 kv güç sınırını aşmayacak olanlar için A1 sınıfı ehliyet alınıyor. Eğer A1 sınıfı ehliyet sahibiyseniz M sınıfına dahil olan araçları da kullanabilirsiniz. A1 sınıfı ehliyet almak amacıyla başvuruda bulunabilmeniz için ise en az 16 yaşında olmanız gerekiyor. A1 sınıfı ehliyet ile 125 cc’ye akdar olan motosikletler kullanılabiliyor.

A2 Sınıfı Ehliyet

2 tekerlekli motosikletler (600 cc ‘ye kadar) için 35 kw / 47 hp; 3 tekerlekli olanlar için 12 kw / 16 hp güç sınırını aşmayacak olanlar için A2 sınıf ehliyet alınıyor. Başvuruda bulunmak için belirlenmiş yaş sınırı 18 olmasının yanı sıra, eğer A2 sınıf ehliyet sahibiyseniz A1 ve M sınıfına dahil olan araçları da kullanabilirsiniz. A2 sınıfı ehliyetler ile 600cc’ye kadar olan supersport’lar kullanılabiliyor. Ehliyet yetersizliği yaşamamak için üst modelleri bu ehliyet sınıfı ile kullanılmaması gerekiyor.

A Sınıfı Ehliyet

Motor gücü 36 kw / 48 hp ve üzeri motosikletler için A sınıf sürücü belgesine ihtiyacınız vardır. 20 yaşındaki A sınıfı ehliyet alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı araçlarda deneyim sahibi olması da şart koşuluyor. Ancak 24 yaşını geçmişseniz, o zaman başvuru için herhangi bir koşul aranmıyor. A sınıf ehliyet sahipleri M, A1 ve A2 araçları da kullanılabildiği için, bu sürücü belgesi en avantajlı ehliyet sınıfında yer alıyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap