Giriş Yap
Motosiklet Dalgasının Öncüsü, Chopper

chopper günlüğü

Bir varmış bir yokmuş, bir zamanlar Avrupa’nın güneydoğusunda kocaman bir ülke varmış. Bu ülkenin entelektüel toprağı motosiklet üretme bakımından pek elverişliymiş, hatta Avrupa’daki en üretken motosiklet endüstrilerinden birine sahipmiş. Gel zaman git zaman, ülke dağılmaya başlamış ve yavaştan tarihe karışmış. Yerini başka başka motosiklet üzerine üretim yapan ülkeciklere bırakmış.

Motosiklet Dalgasının Öncüsü, Chopper

american-choppers
american-choppers

Chopper, 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’nın güneydoğusunda doğar. Üretimciler özellikle savaş ortası ve sonrasında ‘sınır’ meselesine odaklanır. Çünkü Chopper, hafif ve olduğundan biraz daha hız yapma arzusu sonucu ortaya çıkan bir sınıftır. Kelime manası kesmek, kırpmak, biçmek anlamına gelen Chopper, insan dünyasının “hız yoksa üretim yok” düsturunu gözünü kırpmadan benimseyen serbest bir imalat.

Harley-Davidson&Chopper
Harley-Davidson&Chopper

İşin en tuhaf kısmı ise Chopper’ların hızı normal bir motosikletin hızına eş değerdir.

Ne ondan daha yüksek ne de daha düşüktür. Fakat buna rağmen Chopper’ların satış bakımından bir dönem büyük bir patlama yaşadıklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Sanırım burada Chopper’ın satışlarındaki artış tamamen motosiklet üreciliğinin insan ruhunu kavramasına yardımcı olmasıdır. Chopper’ların üretimi görsel olarak müşterinin talebine göre değişebilir elbette. Fakat onun diğer motosikletlere göre kendisini kullandığı kişiye ulaştırdığı ruh hali çok çok başkadır.

Harley-Davidson&Chopper
Harley-Davidson&Chopper

Bundan dolayı Chopper satın alanlar esasında onu kendi ruhlarına hitap ettiği için satın almaktadırlar. Elbette savvaş döneminde bu bambaşka bir perspektife dönüşebiliyor fakat günümüzden yana dem vuracak olursak genel profil bu şekildedir.

YAMAHA-CHOPPER
YAMAHA-CHOPPER

Yine de motosiklet tarihine şöyle bir baktığımızda tüm bu söylediklerimize rağmen Chopper’ın hem üreticiye hem de alıcıya yansıttığı gerek görsel dil gerekse altında yatan tematik derinlik bakımından motosiklet üretiminin ustalık döneminin ürünleri olarak adlandırılır. Son zamanlarda takipçilerini arka arkaya hayal kırıklığına uğratan üretimlere imza atan motosiklet üreticilerinin Chopper üretiminde yenilemeye gittileri söylenebilir.

YAMAHA-CHOPPER
YAMAHA-CHOPPER

Chopper esasında şimdi bulunduğumuz noktadan baktığımızda geçmişi oldukça uzun bir döneme yayılan bir üretim. Motosiklet sektöründe artık yeni, özgün üretimin kısmen durduğunu belirtecek olursak bu tip bir eski üretime geri dönüşü anlayabiliriz. Burada önemli olan Chopper’ın artık hayatımızda ne kadar süre boyunca yer edeceğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok