Motorda şok cihazı veya biber gazı taşımak yasal mı?

2
1316

Elektroşok olarak adlandırılan cihazlar gerek ülkemizde üretilmekte gerekse diğer ülkelerden ithal edilerek faturalandırılmak suretiyle satışı yapılmaktadır. Bu cihazın alımı veya bulundurulması için herhangi bir izin, prosedür vb. söz konusu değildir. Ancak bu tip cihazların varlığı veya kullanımı pekçok soruna yol açabilir. Örneğin karşınızdaki kişinin kalp pili varsa ki bunu bilemezsiniz ölümüne yol açabilir, belayı def edeyim derken daha büyük bela ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Başka bir örnek ben art niyetli kişi olarak siz benden kurtulmak için cihazı kullanırsınız, bende paralarımı istedi vermeyince elindeki ne olduğunu bilmediğim cihazla bana saldırdı sonrasında ne olduğunu hatırlamıyorum derim. Ayrıca hiçbir kişisel güvenlik aracı yanızda olmadan yapılan tartışmalar normal olarak sonlana bilecekken cihaz yanınızda iken savunma mekanizması olarak ister istemez hazırlama ve teşhiri olacak dolayısıyla tartışma bambaşka boyuta ulaşabilecektir. İyi değerlendirmek lazım.

Bibergazı taşımak suç değil kullanmak suç.

Türk tabipler birliğinin bu konuda yayınları var bütün hukuki ve bilimsel yönleriyle açıklanmış “Kimsayal silahlar ve gösteri kontrol ajanları diye ararsanız bulursunuz. Ayrıca hopa raporuda var.

Kolluk kuvveti dahi bunu kullanır iken sertfika alıyor eğitimden geçiyor. Bu gazlar Yeteri kadar eğitim almış personel tarafından talimatlara uygun şekilde kullanabiliyor.

Örneğin polis adamı etkisiz hale getirdi adam sözlü olarak hakaret ediyor polis susturmak için gaz sıkıyor bu bir suçtur.

Manisa Alaşehir Sulh ceza mahkemesi Biber gazını saldırı amaçlı kullanıldığı için silah saydı.

Elektro şok aletide aynı şekilde hayati tehlike anında kullanılmazsa saldırı silahıdır.

Birde hukukda şöyle bir terim var orantılı güç kullanma. Bir saldırıyı bertaraf etmek için orantılı güç kullanmalısınız.

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here