Motorda Hava Filtresi Kullanmanın Önemi

by motosiklet
3 hafta ago
174 Views

Motorda Hava Filtresi Kullanmanın Önemi

Araçları çalıştırmaya yarayan en önemli parça motorudur. Bir motorun verimli şekilde çalışabilmesi için önemli parçalardan biri de hava filtresidir. Hava filtresi, dışarıdan motora gelen havanın temizlenerek motora iletilmesini sağlar. Hava bu filtreden geçmeden asla motora ulaşamaz, ulaşmamalıdır.
Hava filtresinin olması sayesinde havada bulunan bütün zararlı maddeler süzülerek motor olası zararlardan korunur. Filtreler bilindik kağıt filtrelerden daha farklıdır.

Motorlarda iki tür filtre kullanılır.

Bunlardan biri sünger filtre, diğeri ise yağlı pamuk – tel karışımı filtredir.
Sünger filtrede geçirgenlik daha fazladır bu sayede daha fazla performans elde edilebilir. Ancak aynı oranda da tozu motora geçirilmesine neden olur. Yağlı pamuk – tel karışımı filtre ise yağ içeriğinden dolayı tozu ve kiri daha iyi tutmayı sağlar. Bu filtrenin de hava geçirgenliği sünger filtre kadar yüksek değildir.

Çoğunlukla araçlarda filtre iki şekilde kullanılır. Bunlar açık ve kutu içinde filtreler olarak bilinir. Kutu içi filtrelerde aracın filtre yuvasına takılan hava filtresi daha fazla geçirgenlik sağlar. Açık filtrede ise hava emilimi bir aparat sayesinde gerçekleşir.

Her iki filtre çeşidinin de belirli aralıklarla temizlenmesi önemlidir.
Açık filtrelerde aracın orijinal filtre sisteminde meydana gelen hava akış hızı kaybı ortadan kalkar. Yanma odasına daha fazla hava girişi olduğu için bu filtrelerde motorun – aracın gücünde belirli oranda artış gözlemlenir.

Motora ne zarar gelir?

Toz zerrecikleri vakumla silindir içine girerek resmen zımpara ve torna işlemi yaparlar motor kısa zamanda kullanılamaz hale gelebilir.Yakıt tüketimin artar yağ çabuk kirlenir.Motorun verimi bile dengesizleşebilir.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları