Motorcuların Trafikte Öğrendiği 8 Bilgi

0
682

Motorcuların Trafikte Öğrendiği 8 numara neymiş, neler öğrenmişiz bir bakalım. Henüz motosiklet sürmeye yeni başlayanlar ise mutlaka okumalı.

Motorcuların Trafikte Öğrendiği 8 Bilgi

Trafiğin çok yoğun olduğu zamanlarda çokca rastlanır ve aynasını kullanmayı sevmeyen araçların yanından giderken çokca yaşanır. Bunu bilenler çoğunlukla tedbirli ve aracın içindeki hareketi izleyerek hareket eder. Zaten takip etmeyenler aşağıdaki gibi sıkça rastlanan kazalardan birine maruz kalmaktadır.

Related image

Araçların motorcuları kasıtlı olarak sıkıştırması genellikle rastlanan hatta hergün rastlanabilecek olaylardan biri haline gelmiştir. Tedbir olarak; mesafeyi korumak, kaçış alanı bırakmak, aynadan keserek sıkıştıracağını anlamak ve frenlemek gibi tedbirler alanlarımız çoktur. Hatta bunlara o kadar alışmış olanlarımız var ki, bunu refleks olarak yapıyoruz.

Image result for trafikte motorcuyu sıkıştırma

Gidiş geliş olan yolun ters şeridini kullanırken aradan çıkan araç olabileceğini düşünerek eli frende sürmek. Buna hazırlıklı olmanın tek yolu sıkı reflekslerdir. Buna zaten bir çoğumuz sahip. Yeni motor sürücüleri ise mutlaka bilmeli. Yoksa aşağıdaki gibi kaza kaçınılmaz oluyor.

Image result for ters şeritten gelen araç ve motosiklet

Yolun her şeridini kendi yolu gibi kullanan büyük araçların yarattığı tehlikeleri, görerek bir çoğumuz zaten öğrendik. Büyük şehir ise bunun en çok yaşandığı yollara sahiptir.

Yolu boş bulan yayanın her an yola atlayabileceğini biliyoruz. Kontra tekniği burada çok işe yarıyor. Ani hareketler yaparken düşmeden kazadan kurtulmanın yolu zaten buradan geçiyor. Bu her an bizim reflekslerin sağlam olmasını sağlıyor ama çok ani durumlarda motoru yatırabiliyoruz.

Image result for trafikte motorcuyu sıkıştırma

Tramvay yolundaki raylar her an kaymamıza neden oluyor. Bir çok kaza yapıp ağır şekilde yaralanan var. Üstünden gitmenin nelere mal olduğunu bilmeyen varsa, şu andan itibaren daha dikkatli olması gerekiyor.

Aniden karşımıza çıkan ıslak alanların farkındayız. Belki bir lağım taştı, belki de bir ağaç sulama anına denk geldin. Bunu zamanında farketmezsen kaza kaçınılmaz oluyor. Bir dönüş sonrası karşına aniden çıkabilir. Sakinliği korumalı ve sert fren yapmadan usulca geçmeliyiz.

Ani ve kontrolsüz şekilde şerit değiştiren araçların yarattığı tehlikeyi hepimiz biliyoruz. Senin yaklaştığın hızı bilemezler, onlar sadece gitmek istediği yola odaklanır ve sen kaza yapınca sanki o neden olmamış gibi olay yerinden uzaklaşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here