Motorcu için Para mı, sağlık mı

by motosiklet
5 sene ago
70 Views

Çoğu motor kullanıcısı sürekli kullanmakta olduğu motorunun yapım aşamalarından bir haberdir. Motor aşamaları da tıpkı diğer üretimler gibi oldukça katı ve yoğun bir süreçten geçmektedir. Bu anlayış her gün evimizde koltuğumuza oturduğumuzda izlediğimiz reklamlara karşı bakış açımıza benzer. Yani bir noktada reklamları izliyoruzdur ve kimi zaman onları basit bulup eleştiriyoruzdur fakat onların yapım sürecinden ve oluşumdan yana hiçbir fikrimiz yoktur.

Motorcu için Para mı, sağlık mı

CORE-designer-Michael-Song

CORE-designer-Michael-Song

Pek tabii bu noktada verdiğimiz örnekten yola çıkacak olursak en dikkat edilmesi gereken unsur büyük olasılıkla motor ve bu tip şeylerin üretim sürecinin daha vahşi geçtiğinidir. Evet, yanlış duymadınız, vahşi! Motor yapım süreci başlangıçtan sonuna kadar oldukça kafa yorulan bir şeydir. Öncelikle yapım modelleme ile başlar. Zira şayet üreticinin kafasında herhangi bir model yoksa bu büyük sıkıntı olacaktır. Çünkü üretici bir noktada kendi üretiminde zaman kaybedecektir. Bu noktada ısrarlı bir üreticinin kendi yardımcıları da olmalı. Üretici kafasındakilerini, düşüncelerini belli bir şekilde aktaramıyorsa orada ona yardımcı olacak birtakım uzmanlar olmalı. Düşünceyi aktarımı gerçekleştirebilecek uzmanlar.

motorcycle designer

motorcycle designer

Her ne kadar insan bir noktaya kadar kendine yetebilen ve her geçen gün kendisine yetmeyi isteyen biri olsa da gördüğünüz gibi işler pek öyle sanıldığı gibi yürümüyor. Nitekim yukarıda bahsettiğim üretim aşaması işin sadece başlangıç kısmı. Çünkü üretimde bir düşünceden yola çıktık. Nitekim biliyorsunuz ki düşünce olmadan üretim de olmaz. Şimdi motor üretiminde birkaç aşamayı atlayarak işin asıl dikkat çekici kısmı olan şiddet konusuna eğileceğim.

bardesign_home sketch_3

bardesign_home sketch_3

Burada “şiddet” kavramından kastım insanın birebir bir kişiye uyguladığı şiddet göstergesi değildir elbette. Öyle bir şey bekliyorsanız yanılıyorsunuz zira. Benim burada asıl bahsini açtığım şiddet konusu insanın kendi yaratımı olan üretim aletleri. Malumunuz o ki her motor üreticisi tanınmış, ismi bütün herkes tarafından onaylanmış değil. Çünkü bu işin bir de arka sokakları var. Yani üretimde adı daha az duyulmuş olan kopya firmalar. Bu tip firmaların üretimde kullandıkları aletler çalışan pekçok işçinin bir noktada sağlıklarını tehlikeye atmaktadır.

chezhian-portfolio-motorcycles-01

chezhian-portfolio-motorcycles-01

Bu noktada bir de o işçinin sağlık güvencesi yoksa vay haline. Unutmayın burada bahsettiğim adı, sanı daha az duyulmuş olan firmalar değil bahsettiğim tamamen kopya, resmi olmayan çakma üreticiler. Bu tip insanlar hem çalışanlarının hayatını riske atmaktadır hem de ürettikleri motoru kullanacak olan kişilerin yaşamını. Dolayısıyla sizin bir motor kullanıcısı olarak işin mali kısmına bakmaktan ziyade sizin etkileyen sağlık tarafına da bakmanız ve ona özen göstermeniz. Unutmayın sağlık yoksa motor da yok.

Etiketler: , , , , ,

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir