Motora aklını koyan üretici kazanır

İster 2013 BMW S1000RR HP4 isterse 2013 Victory Judge olsun uzmanlar tarafınca yapılan üretim üzerindeki çalışma evvela, projenin zemininde yer alan çelişkiyi gün ışığına taşıyan, program niteliğinde bir çalışmadır. Motor üreticileri şunun da farkındadır ki alıcılar motor satın alırken sadece dünya görüşünün kabul ettiği zevklere dayalı alışverişlerini yapmamaktadırlar.

Nitekim kimi müşterilerin beğeni ve zevk anlayışı dünya beğenisine uygun değildir. Bu tip müşteriler için her ne kadar farklı motor satış noktaları olsa da üretimde gizil olan beğeniyi gösterebilmeyi, yok olmaya yüz tutan bir parçayı ortaya koymayı, ömrü kısa olanın temelini sağlam kılmayı, dile getirilmeyeni kelimelere bürümeyi ve akli iz bırakmaya zaman bulamamış olana dair bir yaklaşımı öncelemeli. Öte yandan bir ürün alıcısına sunulurken bunun reklamını da unutmamak gerekir.

Her ne kadar motor üretim camiasında bu tip reklamlar farklı bir boyutta işlerlik kazansa da biz biliyoruz ki yurtdışındaki kimi Avrupa ülkelerinde artık bu tip üretimlerin satışında farklı boyutlar izlenmektedir. Bu bahsettiğimiz reklam kısmı işin tamamen kültür kısmınıdır. Elbette motor üretim ve satış noktaları birer kültür kurumu değildir. Zira biz kültür kurumu dediğimizde aklınızda farklı şeylerin canlanması muhtemeldir. O halde durumu belki şu şekilde açımlamak çok daha doğru olacktır.

Bir motor düşünün, onun yapımı ve bitişi aşamasında kimliğini oluşturan toplumsal beğeniler midir yoksa kişisel tercihlerin getirisi midir? İşin açıkçası şayet burada söz konusu olan 2013 BMW S1000RR HP4 ve 2013 Victory Judge gibi motorlarsa bunların tamamen toplumsal beğenilerden yola çıktıklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Peki, bu beğeniler doğrultusunda satışa sunulmayan ürün var mıdır? Elbette her ürünün her zaman bir alıcısı olduğunu düşünürsek hepsinin birer kitlesel beğeni çerçevesinde ortaya çıktığınız söylememiz gerekir. Yine de motor üretim çatısı altında farklı işlevleri olan ürünlerin satış salonlarında oluşturduğu kimlik çok önemlidir. Zira bu tip satış noktalarında salonlara ulaşmak için asansörü ya da merdivenleri kullanmamız gerekir.

Kurumların böyle işlevsel şemsiyesi altında motor ürünlerinin de her türlü alıcı karşısında işlevsel bir kimliğe dahil edilmiş olması gerekir.

Subscribe
Bildir
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Bizi haberdar edin lütfen, emailimiz sizde var

Forum kanalınıza üye oldum, teşekkürler yazıcam

Başka Yazı Yok

2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap