Motor almadan önce bilmeniz gereken 12 önemli bilgi

önemli motor bilgisi

Motosiklet tutkunuz, bazen hayallerimizin dışına çıkmak istercesine karizmatik çekici, çok alımlı, kimimize göre ise yakışıklı denilebilecek bir motosiklet almayı hayal etmişizdir. Motosiklet almadan önce nelere dikkat etmemiz gerektiğini hiç düşündünüz mü? Gerçekten neye ihtiyacınız olduğu ya da ne amaçla kullanmak istediğinizi iyi belirleyerek bir motosiklet almak, motosiklet sahibi olmak en mantıklısıdır.

motosiklet dönüş

Motor almadan önce bilmeniz gereken 12 önemli bilgi

1) Hangi amaçla aldığınızı belirleyin. Önceliğiniz bu olsun. Yani işe gitmek için, sadece gezi amaçlı asfalt yollarda, haftasonu off-road yapmak için vs. gibi
2) Aldığınız motosikleti dış görünüşüne de önem verin. Çünkü insanlar genelde dış görünüşe ne kadar da önem vermem ben dese de dış görünüş de bir bakıma önemlidir. Aynı özelliklerde olup da size daha karizmatik, daha çekici gelen motosikleti tercih etmeyi düşünün. Kask ve Korumaları aklınızın bir kenarında tutun.
3) Her zaman rahat edeceğinizi düşündüğünüz biniş ve kullanışında size kolaylık sağlayacağını hissettiğiniz tarzda bir motosiklet tercihi yapın. Rahat edebileceğiniz mont ve pantolonda önemlidir.
4) Motosikletin, eğer ekonomik durumlar orta vites ve altında seyrediyorsa genel olarak ülke şartlarında hepimizin yaşadığı sıkıntılardan birisi olan yakıt tüketimi konusunda size uygun olanını tercih etmeye çalışın. Ekonomik olması açısında eğer ikinci el ise lastikler gerçekten önemlidir.
5) Aldığınız motosikletin özellikle şehir içi mi? Arazi mi? Uzun yol mu? Kısa mesafe mi? Hangi amaçla hizmet edeceğini belirleyip scooter, enduro, racing gibi modeller içerisinden seçiminizi belirleyin. Sonra racing türü bir motor ile arazi çıkmaya çalıp da kendinize güldürtmeyin.
6) Özellikle bekarlar için tavsiyem, bir bayanı tavlamak için kesinlikle karizmatik ve sert görünüşe sahip motosikletler tercih sebebiniz olsun. Kasktarzınız sizi en çok gösteren metanız olacaktır, seçiminizi iyi yapın.
7) Almak istediğiniz motor hakkında mutlaka pazar araştırması yapıp fiyatlarını gözden geçirin.
8) Motosikleti binmek için alanlar, özellikle fiyat araştırması yapmasına gerek yok. Fakat alıp satmak için bilenler piyasa araştırması yaparak tutulan modelleri tercih etmesini öneririm.
9) Alacağınız motor ne olursa olsun aklınızdan, gönlünüzden geçen ne ise onu alın, Çünkü başkalarının fikriyle hareket etmektense kendi duygu ve hayal dünyanızda yaşamayıp tercih yapmanız en önemlisidir.
10) Alırken eğer 2. el bir motorsa mutlaka ustaya göstererek almanızda fayda var, usta yoksa ve gösteremiyorsanız bir kaç önemli noktaya dikkat edin. Yağ damlatıyor mu, ilk marş’ta alıyor mu, giderken garip sesler geliyor mu, elektrik aksamında yanmayan işlemeyen far, ışık var mı diye gözden geçirin.
11) Tramer kaydını mutlaka araştırın, kazalı motorsa sonradan satmak için zorlanırsınız.
12) Motora binmeden önce kask, koruma ve kendinizi güvende hissedebileceğiniz tüm aksesuarları mutlaka alın.
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Motor almadan önce kesinlikle bir bilene sormak ve danışmak gerekir. Yoksa ilk kez alacak olanlar epey kazık yiyebilir. Bilenlerin de doğru yönlendirmesi ile istenilen değerde motor alınabilir.

[…] Motorlar hızlıdır kuralını ilk önce yıkmak lazım, alacağınız motor belirli bir cc üzerindeyse, hatta bu 60 […]

Yok daha neler neler

Başka Yazı Yok

3
0
Would love your thoughts, please comment.x

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol