MotoKurye haklarını koruyacak bir proje başladı

0
447

Motosikletli kurye arkadaşlara duyurulur… Bir proje başlıyor, sizlerin haklarını savunacak…

Projenin detayı ise şöyle

☑️ Kar, kış, yağmur demeden trafiktesin.

☑️ Teslimat yoksa başka işler yapman isteniyor.

☑️ Sigortan yok, eksik yatıyor ya da geç bildirilmiş.

☑️ İşyerin sana ekipman vermemiş veya sadece kask vermiş. O da sana bol gelen eski ve yıpranmış bir kask.

☑️ Motor sürekli arıza yapıyor. Rutin bakıma girmeyeli aylar geçmiş.

☑️ Teslimat için yola çıkıyorsun ve kaza yapıyorsun. Motosiklet hasar görüyor, belki sen yaralanıyorsun. İşveren ise sadece teslimatın gecikmiş olmasına sinirleniyor. Eğer motosiklet işyerine aitse senden parasını istiyor. Motor seninse eğer tamirinden kendisinin sorumlu olmadığını söylüyor.

☑️ Her gün onlarca damacana suyu sırtında taşıyorsun, haliyle bir süre sonra sağlık sorunlarına yol açıyor. İşverenin ise artık bu işi eski hızında yapamadığını söyleyerek seni işten çıkarıyor.

Bu ve daha fazla haksızlıkla her gün sayısız motosikletli kurye karşılaşıyor.

Oysa;

İşverenlerin kanunen sorumlulukları, belli bir düzeyde sağlamaları gereken şartlar var.
İşçinin sağlıklı ve güvenli biçimde işini sürdürmesini sağlamalı öncelikle. İş sebebi ile geçirdiği kazaları, hastalıkları önlemeye çalışmalı. Ortaya bir zarar çıkarsa karşılamalı.

Koruyucu ekipmanları karşılamalı. Hem de ucuz yollu değil iyi kalitelerde. İşin olmazsa olmazı motosikleti en güvenli şekilde sürüşe uygun halde tutmalı. Kuryenin sürüş becerilerini geliştirmesi için eğitim seçeneklerini değerlendirmeli.

Sigortası zamanında ve tam ücret üzerinden yapılmalı. Ara dinlenme, yemek, haftalık tatil gibi haklarını vermeli.

Aksi halde idari ve cezai birçok yaptırımla karşılaşır.
Kanunlar işçi kuryeden yana, yeterki uygulatalım. Bu sebeple haklarınızı öğrenin, sesiniz gür çıksın.

Ne kadar çok kurye hakkını talep ederse o kadar hızlı olacak değişim. Çalışma şartları düzelecek, güvenliğiniz ön planda olacak. Ücret politikaları düzelecek.
Hakkınızı, yapabileceklerinizi öğrenmek için ‘motokuryehaklari@gmail.com‘ adresine e-posta yolu ile danışabilirsiniz. Ayrıntılı bilgilendirme talep edebilirsiniz.
Sizin kazanacağınız bir hak diğer meslektaşlarınızın çalışma koşullarını etkileyecek. Emek ve mesainizi sömürmelerine müsaade etmeyin.

Kayıt ise buradan – https://www.instagram.com/motokuryehaklari/

☑️Kar, kış, yağmur demeden trafiktesin. ☑️Teslimat yoksa başka işler yapman isteniyor. ☑️Sigortan yok, eksik yatıyor ya da geç bildirilmiş. ☑️İşyerin sana ekipman vermemiş veya sadece kask vermiş. O da sana bol gelen eski ve yıpranmış bir kask. ☑️Motor sürekli arıza yapıyor. Rutin bakıma girmeyeli aylar geçmiş. ☑️Teslimat için yola çıkıyorsun ve kaza yapıyorsun. Motosiklet hasar görüyor belki sen yaralanıyorsun. İşveren ise sadece teslimatın gecikmiş olmasına sinirleniyor. Eğer motosiklet işyerine aitse senden parasını istiyor. Motor seninse eğer tamirinden kendisinin sorumlu olmadığını söylüyor. ☑️Her gün onlarca damacana suyu sırtında taşıyorsun, haliyle bir süre sonra sağlık sorunlarına yol açıyor. İşverenin ise artık bu işi eski hızında yapamadığını söyleyerek seni işten çıkarıyor. Bu ve daha fazla haksızlıkla her gün sayısız motosikletli kurye karşılaşıyor. Oysa; İşverenlerin kanunen sorumlulukları, belli bir düzeyde sağlamaları gereken şartlar var. İşçinin sağlıklı ve güvenli biçimde işini sürdürmesini sağlamalı öncelikle. İş sebebi ile geçirdiği kazaları, hastalıkları önlemeye çalışmalı. Ortaya bir zarar çıkarsa karşılamalı. Koruyucu ekipmanları karşılamalı. Hem de ucuz yollu değil iyi kalitelerde. İşin olmazsa olmazı motosikleti en güvenli şekilde sürüşe uygun halde tutmalı. Kuryenin sürüş becerilerini geliştirmesi için eğitim seçeneklerini değerlendirmeli. Sigortası zamanında ve tam ücret üzerinden yapılmalı. Ara dinlenme, yemek, haftalık tatil gibi haklarını vermeli. Aksi halde idari ve cezai birçok yaptırımla karşılaşır. Kanunlar işçi kuryeden yana, yeterki uygulatalım. Bu sebeple haklarınızı öğrenin, sesiniz gür çıksın. Ne kadar çok kurye hakkını talep ederse o kadar hızlı olacak değişim. Çalışma şartları düzelecek, güvenliğiniz ön planda olacak. Ücret politikaları düzelecek. Hakkınızı, yapabileceklerinizi öğrenmek için ‘motokuryehaklari@gmail.com’ adresine e-posta yolu ile danışabilirsiniz. Ayrıntılı bilgilendirme talep edebilirsiniz. Sizin kazanacağınız bir hak diğer meslektaşlarınızın çalışma koşullarını etkileyecek. Emek ve mesainizi sömürmelerine müsade etmeyin. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı kutlu olsun 💪🏼

Motosikletli Kurye Hakları (@motokuryehaklari)’in paylaştığı bir gönderi ()

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here