LiveMap: GPS navigasyon

1
746

Rusya’da Livemap ile motosiklet kaskı geliştirmek için Rusya Bilimler Bakanlığı’ndan yaklaşık 300.000 $ (14,7 milyon ruble) bir hibe aldı.
GPS navigasyon ve ses kontrolü ile Modern savaş jetleri bulunan teknolojiyi kullanarak, kask siperliği doğrudan turn-by-turn ile birlikte alan bir proje olacak.

Kaska entegre hoparlörler ve projeksiyon donanımı ile geleneksel kask modellerinden daha büyük olacaktır. Pilleri 3000 mAh pil ile tüm gün sürme mümkün olacak, birazda ağırlık ekleince kallavi bir kask ortaya çıkıyor.

2000 $’a satılacak ve yaz aylarında üretime hazır olacak, ardından ilkbaharda bir prototipi piyasaya sürmeyi planlıyor.

Livemap şimdi kask-Sipariş öncesi müşterilerine 500 $ indirim veriyor.

Daha çok bilgi için kask videosunu izleyin.

Rusya federasyonu menşeili teknoloji geliştirme firması Livemap, sesle kontrolü destekleyen, navigasyon ve GPS li Android tabanlı motosiklet kasklarını görücüye çıkardı. Ünlü teknoloji dergisi TechCrunch’ın haberine göre firma, Rusya Federasyonu Bilim Bakanlığı’ndan Android tabanlı motosiklet kaskının geliştirilmesi için 14.7 milyon Ruble yani ortalama 250 bin dolar yatırım almış durumda. Bu yetenekli motosiklet kaskının başlıca misyonu kulanım kolaylığı ve sürücü güvenliğine dayanıyor. Kaskın özel tasarımı sayesinde olası kazaların önüne geçmeyi hedefleyen firma, kaskın özelliklerini kullanırken sürücünün gözünü yoldan ayırmadan işlemlerini yapabileceğini taahhüt ediyor. Herhangi başka bir cihaza dokunmadan sadece kaskla konuşarak navigasyon ve GPS teknolojilerini kullanabileceğiniz kask, sadece sesli komutlarla çalışıyor. Normal kaskların boyutlarına nazaran biraz daha büyük olan bu akıllı kask, geliştirilebilir alt yapısı ile şimdiden, yani kask henüz daha test aşamasındayken bile Rus motor severlerin beğenisini kazanmış durumda.

https://www.youtube.com/watch?v=wCfjX-KEWmA

Akıllı motosiklet kaskının geliştiricileri, geliştirdikleri bu akıllı kaskın henüz daha beta aşamasında olduğunu ve tahminen 2015’in üçüncü çeyreğinde ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde satışa sunmayı hedeflediklerini bildiriyorlar. Cihazın şuan ki testlerinde gayet normal olarak Rusça bilmiyorsanız kaskı kullanamıyorsunuz fakat başta İngilizce olmak üzere dünya genelinde en çok konuşulan dillere de uyumlu olacağı sızan haberler arasında. Teknolojiyi yakından takip eden bir ülke olarak Türkçe’nin de bu diller arasında yer alması tabi ki en büyük dileğimiz. Ülkemizde motosiklet tutkunlarının beğeneceğini tahmin ettiğimiz Akıllı motosiklet kaskının satış fiyatı ise 1500 dolar olarak belirlendi. Motor gezegeni olarak bu konuda yaşanan teknolojik gelişmeler oldukça sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here