Küba’yı çok sevdik

1
1738
CUBA-TRIP, küba gezisi
CUBA-TRIP, küba gezisi

Küba turist vizesi almak süper kolay bir şekilde hallediliyor. 1950’li yıllardan kalma taş binalarla süslü sokaklarında yükselen perküsyon ritmleri Küba’da, zamanın farklı tadını çıkaran ve hayatın yavaşça aktığı bir ülke. Motorla gidilir mi uzak olacağı kesin ama neden olmasın.

Küba’yı çok sevdik

küba tatili
küba tatili

Küba’ya yapılacak ziyaret için en uygun zaman olan Kasım-Nisan aylarında çünkü diğer aylar gerçekten çok sıcak, şemsiyeli insanlara yağmur yüzünden değil güneş yüzünden rastlıyorsunuz.

küba gezisi
küba gezisi

Suç oranı oldukça düşük, güvenerek gezebilirsiniz. Casa Particulares denen devlet eliyle ev işletmesi oteller var. pansiyonculuk gibi ülkemizdeki Bodrum’un ilk zamanlarına benzettik. Tarihi dokusu hariç. Günde 10-20$’a doymanız mümkün. Zaten en fazla günlük yiyebileceğiniz parada o kadar.

küba gezisi
küba gezisi

 

1950’li yıllarda Havana eğlence merkezi konumundaydı, eski günlerine yakında kavuşacak gibi görünüyor. Turistik merkez olan Eski Havana (La Habana Vieja) restorasyondan sonra eski haline gelmek üzere. Havana’ya ilk kez gelenlerin uğrak yeri kesinlikle Havana Vieja, mutlaka görün. Farklı karaktere sahip olan meydanları ve dar sokaklarıyla kolonyal mimarinin örneklerini sergileyen bir bölge. En kaliteli puroların üretildiği Vinelas Vadisi ise Küba’nın tarım bölgesi ve o bölgedeki puro fabrikalarını ziyaret ederek, üretim süreçlerini yakından izleyebilirsiniz.

küba gezisi
küba gezisi

Küba’nın güney bölgesinde bulunan Fransız kolonistler tarafından kurulan liman kenti Cienfuegos ise kendine özgü yaşam stili içindeki mimarisi ve şahane sahili deniz-güneş-kum severlerin karşı koyamayacağı bir yer olarak akına uğruyor.

küba gezisi
küba gezisi

Uygun bir fiyata tekne kiralayıp, liman bölgesinde muhteşem kokteyl içip, gece olunca birbirinden eğlenceli kulüplerinden birinde güzel kızlarla dans edebilirsiniz.

kuba dans gecesi
kuba dans gecesi

Santa Clara’ya ise Küba Devrimi ile ilgili bilgi sahibi olmak ve o ruhu yerinde tatmak isteyenlere, devrimin en önemli anlarına tanıklık edebilmek için gitmeliler. Ernesto – Che Guevara’nın mezarına da konuk olup bu bölgenin tarihsel önemi açısından görülmesi gereken yerler arasına alabilirsiniz.

Ernesto-Che-Guevara
Ernesto-Che-Guevara

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here