KTM 390 ADV 2022 Güncellemeleri

ktm-390-tehlike-1

2022 için, KTM’nin 390 Adventure, gözden geçirilmiş bir elektronik sürücü yardım paketi ve diğer küçük güncellemeler yer alıyor. Yazı okumayı sevmeyenler burada ayrılabilir, biz detay severler için yazıya devam ediyoruz.

ktm-390-tehlike

KTM 390 ADV 2022 Güncellemeleri Nelerdir?

Motosiklet, etkileyici bir 43 hp ve 27 pound-feet tork üreten 373cc’lik tek silindirli DOHC su soğutmalı motorun etrafına sarılmış, değiştirilmemiş çelik kafes çerçeveye sahip, esasen aynı makinedir. KTM’nin ana kıtasındaki Euro 5 emisyon limitlerini karşılamak için yakın zamanda güncellenen bu özellikler, 2022 için tamamen yeni bir elektronik sürücü yardım paketine kavuşuyor. Çekiş kontrol sistemi artık standart “sokak” ayarının yanında bir off-road moduna sahip, yani daha fazla patinaj yapılmasına izin veriyor ve torku kesmek için devreye giriyor.

ktm-390-tehlike-1

Detay güncellemeleri incelerken cycleworld sitesinde KTM 390 için şöyle bir detaya denk geldik. 390 Adventure hala önde 19 inç ve arkada 17 inç olmak üzere dökme alaşım jantlar kullanıyor olsa da, motosikletin arazi koşulları iyileştirildi. Önceki 12 kollu jantlara benzemesine rağmen, 2022 motosikleti, KTM’nin eskilerinden daha güçlü olduğunu söylediği 10 kollu yeni bir tasarıma sahip. Standart olarak Continental TKC 70 lastikleri ile donatılmıştır.

 

Motosikletin teknik özellikleri büyük ölçüde değişmedi, 43 mm baş aşağı çatal ve eşleşen WP Apex şoku ile selefiyle aynı WP Apex süspansiyonunu koruyor, önyükleme ve geri tepme için ayarlanabilir ve 6,9 ​​inç hareket sunuyor. Frenler, Brembo’nun bütçeye uygun ByBre markasına ait olup, tek bir 320 mm ön disk ve 230 mm rotorla eşleşen dört potlu kaliper ve arkada iki pistonlu kaliper ve ayrıca arkadaki kilitlenmeyi devre dışı bırakan ve azaltan değiştirilebilir bir arazi ABS işlevi vardır. Güncellenen ABS, artık motosiklet yan yatarken çalışan bir viraj alma sistemini de içeriyor.

ktm-390-tehlike-2

Daha önce olduğu gibi, işlevler, aramalar ve ses kontrolü için Bluetooth bağlantısı da sunan 5 inçlik bir TFT ekran aracılığıyla kontrol ediliyor. Diğer önemli gerçekler ve rakamlar, 348 pound – 157kg kuru ağırlığı içerirken, yakıt deposunun 3,8 galonluk – 14,3 litre kapasitesi, benzin doldurmalar arasında yaklaşık 250 mil yapar.

2022 için değişmeyen kaporta, KTM’nin Dakar motosikletlerinden ilham alan yeni bir mavi ve turuncu renk kombinasyonuna kavuşmuş.

 

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok