Korsan Motosiklet Taşımacılığına İki Taraflı Ceza

by motosiklet
2 sene ago
158 Views

Korsan motosiklet taşımacılığı (Hem sürücüye hem yolcuya ceza) yazılıyor. Uygulamada yakalananlar ceza yemeye başladı. Telefondan indirilen uygulamayla çalışan motosikletçiler yoğun trafikte tercih ediliyor. Ancak yasal değil, kesilen ceza miktarı ise 2. el bir motosiklet fiyatı kadar.

https://www.youtube.com/watch?v=sfwJG_AI7BI

Scotty uygulaması kar yerine zarar mı getiriyor. Bu uygulama ve vergiler yasalara göre ödeniyorsa neden korsan olarak nitelendiriliyor?

Uber ve Scotty aynı şekilde temeli bir kaç yıl önce atılmış birer uygulama. Scotty motorculara para kazandıran, müşterilerinde taksi yerine kullanması için yapılmış, Uber ise otomobillerin taksi olarak kullanılması ile müşterilerin taşınmasına yönelik yapılmış cep telefonlarına indirilen bir uygulama. İkisininde amacı yolcu taşıma ve para kazanma amacına hizmet ediyor. Vergileri turistik taşıma olarak ödenerek alınmış bir şirkete sahip. Hatta bu uygulama öncesi taşıma ve uygunluk için eğitimden bile geçiliyor.

Şimdi ise trafik polisleri bu uygulamayı kullandığı tespit edilen her aracı bağlayarak, kullanan ve kullanıcı tarafına da ceza kesmeye başladılar. Cezalardan etkilenen ve araçları otoparka çekilenlerin arkasında olduklarını belirten şirket yetkilileri ise uygulamanın vegisinin ödenmiş, yasal bir uygulama olduğunu özellikle belirtiyorlar. Olayın sonunu ve yasal bir zemine oturtulup oturtulamayacağını ise zaman gösterecek.

Etiketler: , ,

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir