Kışın sürmeden önce motosikletinizi çalıştırın

soguk-havada-motor

Motosikletinizi kış boyunca düzenli olarak sürmek, akünüzün ve motosikletinizin dinç kalmasını sağlar fakat soğuk havaların sevgili motosikletinize bazı için zorluklar sunduğunu unutmayın.

Soğuk hava, motosikletinizin mekaniği üzerinde sarsıcı bir etkiye sahip olabilir. İşte göz önünde bulundurmanız gerekenler:

  • Çalıştırma: Soğuk havalarda akü performansı  düşer ve motor yağının viskozitesi artar. Soğuk motorlar, marşı döndürmek ve daha kalın yağda bulunan dahili motor parçalarını hareket ettirmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Akünüz eskiyorsa, yeterli soğuk marş amperine (CCA) sahip bir akü ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Kullanıcı veya servis kılavuzunuza mutlaka bakın.
  • Yağlama: Motosikletinizin yağının viskozitesi için standart spesifikasyon, tipik olarak üç mevsim sürüşüne dayanır. Kullanıcı veya servis kılavuzunuz, beklenen sıcaklık aralıklarına bağlı olarak daha soğuk havalarda yağın viskozitesini değiştirmek için spesifikasyonlara sahip olacaktır. Motor yağının kış sıcaklıklarının normal aralığına uygun olarak değiştirilmesi, motorunuzun optimum performansı korumasına yardımcı olabilir.
  • Isınma süresi ve performans: Kış yolculuğuna başlamadan önce motosikletinizin motorunu ısıtın. Bu, yağı ısıtır ve motorun üst kısmında dolaşarak yüksek gerilimli bileşenlerin korunmasına yardımcı olur. Bu, özellikle farklı bileşenler için farklı metallerle yapılmış motorlar için önemlidir; farklı hızlarda ısınırlar. Bir örnek, demir silindirleri ve alüminyum kafaları olan hava soğutmalı bir motosiklet olabilir. Conta ayrılması o kadar yaygın olmasa da olur ve bir ısınma süresi motorunuzun ömrünü ve performansını korumaya yardımcı olur.
  • Sürmeden rölantide:Kışın uzun bir süre motosiklete binmemeye karar verirseniz, “Motosikletimi sürmeden sadece çalıştırmak benim için fayda sağlar mı?” Diye merak edebilirsiniz. Cevap, “Pek değil.” Aslında, yarardan çok zarar verebilir. İçten yanma, biri H2O olan yan ürünler üretir. Bu çevre için zararlı olmasa da motosikletinizin sistemlerinde iyi değildir. Hepimiz sabah kış trafiğinde araba susturucularından su damladığını gördük. Bu su, rölantide çalışan bir motosikletin egzoz sisteminde toplanır ve paslanmaya neden olur. Yanmanın yan ürünleri de motor yağınızı kirleterek korozyona neden olabilir. Motosikletinizi normal çalışma sıcaklığına getirmek için rölantiye güvenilemez. Bazı sürücüler, en az 30 mil veya daha fazla sürmedikçe motosikletlerinde gaza fazla yüklenmezler.

Hepinize iyi sürüşler

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok