Kış Lastikleri ve Yaz Lastikleri Arasındaki Farklar

0
269

Soru aslında hangi lastiği kullanmalıyım? Bu sizin hangi hava şartlarında kullandığınıza bağlı olarak değişmektedir. Biz lastik özelliklerini belirterek hem seçmenizi, hemde güvenliğinizi düşünerek bilgi vermek istiyoruz.

Kış lastiklerinin özellikleri nelerdir?

Yaz lastiklerinin aksine kış lastikleri, düşük sıcaklıklarda esnekliğini ve yumuşaklığını koruyan özel bir kauçuktan üretilmiştir. Bu sebeple örneğin, MICHELIN kış lastikleri soğuk, ıslak, karlı ve buzlu zeminlerde yüksek performans göstermektedir. Lastiğin yanaklarında gördüğünüz “M+S” ya da “3PMSF” gibi işaretlemeler, o lastiğin kış koşullarında kullanıma uygunluğunu göstermektedir.

“M+S” işareti “Çamur ve Kar” (“Mud and Snow”) anlamına gelmektedir fakat lastik performansı hakkında yeterli bilgi vermemektedir. Bu yüzden bu işareti taşıyan bütün lastikler kış lastiği sayılamazlar.

3PMSF işareti “3 Zirve-Dağ-Kar Tanesi” (3 Peak Mountain Snow Flake) işareti bir lastiğin kış şartlarına tümüyle uyumlu performansa ve özelliklere sahip olduğunu gösterir. Bu sembol lastiğin kış kullanımı için resmi onaylı olduğunu da kanıtlamaktadır. MICHELIN, kış aylarında yalnızca 3PMSF işaretli lastiklerin kış lastiği olarak kullanılmasını tavsiye ediyor.

Kış lastiği hangi hava koşullarında kullanılmalıdır?

Hava sıcaklığı gece-gündüz ortalama +7 derecenin altına düştüğü zamanlarda, güvenlik açısından kış lastiklerinin takılmasını öneriyoruz. Lastik takmak ve çıkarmak motosiklet kullanıcıları için diğer araçlardan daha zor bir durum olsa da bu değişim size yolda daha iyi viraj alan ve daha iyi frenleme sağlayan bir duruma dönüşecektir.

Yaz lastikleri hangi hava koşullarında kullanılmalıdır?

Yüksek bir performans ve güvenli bir sürüş için, yaz lastikleri, gece-gündüz hava sıcaklığı ortalaması +7 derecenin üzerinde iken tercih edilmelidir. Örneğin, MICHELIN yaz lastikleri, hava sıcakken ıslak ve kuru zeminde, daha kısa fren mesafesi ile durmanızı ve asfalt zeminde çok iyi yol tutuşu sağlar. Hava ve yol koşullarına en uygun lastiği kullanmak lastiğinizin ömrünü uzatır, yakıt tüketiminizi azaltır ve konforunuzu arttırır.

Mutlaka Okuyun  Scooter çarpma testi 50 cc lik bir scooterda denenmiş

Yolculuğunuz için tavsiyemiz: Kış lastiği ile sürüş güvenliği

Kış lastiği sürüş güvenliğinizi arttırmak için aracınızın mutlaka aynı tipte olduğundan emin olmanızı öneriyoruz. Farklı kabiliyetteki lastikler sizin yolda tutunma ve frenleme eğrinizi artıracaktır. Frenleme koşullarında mesafeyi artırarak kontrolünüzü yitirmenize ve tam emniyette sürüşünüze engel olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here