Kingston Custom’dan zımba gibi bir BMW R100

Kingston Custom’dan zımba gibi bir BMW R100, good ghost – iyi hayalet adı verilmiş bu yeni ile eskinin bileşimine. Teknik özellikler konusunda detaylar yok. Fakat eskilere o güzel yıllara gidilince retro BMW R100 RS ilk üretimini 1977’de tamamlamış ve piyasaya çıkmış olduğunu görüyoruz. Ne makinaymış dedirten cinsten bir tork canavarıymış. 980cc, 66 beygir daha ne olsun. Bu BMW R100 tasarımına şundan miras kalmış, bunu buradan almış demiyeceğim. İlk merak ettiğim nasıl dönüş yapıyor. Virajda nasıl sürülüyor, tekerlek dönme eğrisi nedir? Tamam, bu bir müzelik motosiklet buna yol makinası denilmez ve doğrudan alıcısını bulur.

Dönelim BMW R100 yani eski modellerin özelliklerine; Boxer serisinin evrimsel gelişimine uygun olarak, motor, daha düşük eksantrik mili ve üstten valflere sahip yanal olarak zıt 2 silindirli bir boxer motordu. Kavrama, kablo tahrikli tek bir kuru plakaydı. İlk modeller için isteğe bağlı bir kickstarter (başlatma ayaktan) ve arka tekerleğe şaft tahriki ile 5 ileri manuel şanzıman, aktarma yapılmıştı.

Şimdi o yılları bırakalım ve bu yıllara geri dönerek Kingston Custom, İyi Hayalet modeline geçelim geçelimde pek bir teknik özelliği belirtilmemiş. Değişimler belirtilmemiş. Ama gördüğümüz tasarım gözlerimizi kör etti.

Bir tamir takımının eklenmesi çok ilginç geldi. Garip ama güzel görünüyor. Değişikliklere alışmak lazım.

Burada geçmişe tekrar dönelim ve 1980’lerde pazarlama sorunları nedeniyle BMW, Japon motosiklet endüstrisinin teknik liderliğiyle rekabet edebilmek için su soğutmalı K75 ve K100 modellerine geçiş yaptığını hatırlatalım. Yani Kinsgton bu modeli retro stilde yeniden tasarlarken, eski ile yeniyi birleştirirken gücü değil, görselliği ön planda tutmuş.

Geçmişte BMW “hava başlı” iki valfli boxer modellerinin üretiminden vazgeçmek istemişti ve bu karar müşterilerin ve bayilerin protestolarına yol açmıştı. Yani demek istediğim BMW motosiklet severler yapısına ve görünüşüne çok sadıktır ama yenilenen çağda bu tarzı korumak istemeyen bir çok custom – modifiyeyi abartan bir çok firma görüyoruz.

O zamanlarda vazgeçilen BMW R100 üretimini yeniden başlattılar, ancak modifiye edilmiş daha düşük çıkış gücü ve 44 kW (60 hp) ile geliştirilmiş tork eğrisi motorları ile bu güncellemeye tekrar ihtiyaç duydular. Daha sonra 37 kW (50 hp) ile 800 cc’lik bir versiyon ürettiler.

1985’ten itibaren, yol versiyonları tek taraflı bir salıncak kolu (Monolever) ile donatıldı. 1988’den itibaren Paralever arka süspansiyon, ilk olarak GS modelleri R80G / S (daha sonra yeniden “R80GS” olarak adlandırıldı) ve R100GS’de ve daha sonra R80R, R100R ve 1994’te R100 Mystic gibi yol versiyonlarında tanıtıldı.

1978 model yılına kadar, nokta tipi yüksek voltajlı kondansatör ateşlemesi kullanıldı. 1978’den itibaren elektronik bir ateşleme takıldı.

Şimdi 2020’nin sonuna yaklaşırken bu şekilde yapılan modifiyeler değilde tamamen tasarım değişiklikleri, bak biz neler yapabiliyoruzculuk gibi görünüyor. Ama sorsan biz yapamayız adamlar yapmış. Biz eleştiri tarafındayız.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap