Kazanın ilk 2 saniyede belli olması

by motosiklet
4 sene ago
119 Views

Kimileri kaza yapmamak için takip mesafesi önemlidir der. Ama bu takip mesafesi boş yollar haricinde Türkiye’nin hiç bir yerinde uygulanmıyor. Özellikle köy’de yaşamıyorsanız, takip mesafesi üzerine kafa patlatmanın anlamı yok. Çünkü bu kural artık yok. var olan sadece trafikte hayatta kalmak ve nasıl yapılacağını anlamak.

kazada-ilk-2-saniye

Kaza ilk iki saniye içinde sizi buluyor, bir çok kazada kanıt bunu gösteriyor. Yaralı mı, hasarlı mı yoksa ucuz mu atlatacağınız tamamen yola odaklanmanıza bağlı. Reflekslerinizde, gözlerinizde ve vücudunuzda ne kadar çok odaklanırsanız kaza ihtimali olan o iki saniyeyi kendi aleyhinize çevirebilirsiniz.

kaza-ani-kamerada

Odaklandık, hadi kaza yapmayalım. Odaklanmak ani frene hazır olmak, ani viraja hazır olmak, arkadaki araç yaklaştığında sola veya sağa kaçarak motoru yatırmamak, sinyal vermiş aracın sağından solundan geçmemek, yalnışlıkla yanıyorsa korna çalarak kendini göstermek, yayanın önünüze atlayacağını düşünmek, sağdan giden aracın sağda durabileceğini düşünmek gibi binlerce varyasyondan oluşuyor.

kazada

Bunların hepsinin farkına varsanızda kaza gelip sizi bulabiliyor ama sadece bu değil kaza yapıp ucuz atlatabilirsiniz ama o yol kenarındaki bariyerler yok mu, işte o bariyerler sizi ölüme yolcu edebilir.

Bunun için senelerdir kampanya yapılıyor, herhangi bir şey yapıldı mı? Kısmen gelişmeler var özellikle IBB ve karayolları bazı kesimlerde özel bariyer sistemi döşemiş durumda ama çok küçük bir kısım yol ve motorcu ancak bunun yararını görüyor. Tüm bariyerlere bunu uygulamak onlarca sene, milyarlarca TL harcamak demek.

trafikte-yol-almak

Kaza durumuna geri dönecek olursak. İlk 2 saniye sizi hayatta tutacaktır, bakışınız ne kadar gelişmiş olursa, tahmin yeteneğiniz daha fazla çalışırsa, o 2 saniyeyi akılcı şekilde kullanabilirsiniz.

Çarpışmadan kaçmak veya sıyırmak kolay değildir. Kontra tekniği, vücut çalımı veya ayaklarınızı kullanın, kazadan kurtulmak için yapacağınız herşey mübahtır. Sadece o iki saniyeyi iyi değerlendirerek olayları zamanında görebilecek kadar dinç ve dinamik olmak gerektiğini hatırlamanız yeterlidir.

Hepinize iyi sürüşler

0 0 vote
Article Rating
Etiketler: , , , ,
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Selam herkese sayfa harbiden çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları