Kaza Sonrasındaki Tanıklar Motorcunun Her Zaman Hızlı Olduğunu Söyler

by motosiklet
11 ay ago
36 Views

Kaza sonrasındaki tanıklar her zaman motorcunun hızlı olduğu konusunda ifade verirler, kendi dikkatsizliklerinden hiç bahsetmezler. Aynalarını kullanmadım, sinyal vermedim veya aniden şerit değiştirdiklerinde bile hep motorcu şuçludur.

Bir kaza meydana geldiğinde, bir çoğumuz motorumuzu sigorta eden şirketlerden dolayı ve mahkeme sistemine gelen ortak önyargılarla karşı karşıya kalmaktayız. Motosikletlerin ya tamamen pervasız ve çok hızlı sürüldüğüne ya da “kötü insanlar” tarafından sürüldüğüne dair yaygın inançları oluşmuştur. Şimdilik, bunu düşünceyi yıkmak imkansız ama zor değil.

Yani alışılagelmiş bir önyargıyı yıkmak hem zaman alacak hemde saçma dayanakları gördükçe moraliniz bozulacaktır.

Ne yapmalıyız? Kaza yapmamaya çalışacağız ve aşağıdaki maddelere özellikle dikkat edeceğiz.

  1. Kör Noktalarınızı ve onların kör noktalarını her zaman kontrol edin. Motosikletler yolda bir arabadan veya kamyondan daha az yer kaplar, bu da diğer sürücülere daha az göründüğümüz anlamına geliyor. Motosiklet kazalarının en önemli sebeplerinden biri, başka bir sürücünün biz motorcuları kör noktalarında görememesidir. Siz sadece aynalarına güvenmeyin, onların aynalarına da güvenmeyin. Şerit değiştirmeden ya da yol değiştirmeden önce kör noktaları kontrol etmek için başınızı çevirin. Şu omuz üstünden bakma olayını AEA anlatmıştı, heh işte onu uygulayın.
  2. Geçerken Dikkat Edin. Motosikletli olarak büyük araçların rüzgar tüneli oluşturduklarını biliyorsunuz. Bu rüzgar tüneli yanınızdan araç geçerken dengesizleşir ve kazaya neden olur. Rüzgar tüneli özellikle büyük araçların yanınızdan geçmesiyle başka ve kendisinden daha büyük bir rüzgar eğrisiyle karşılaşınca dengesizleşerek, içinde bulunduğu rüzgarın yönünü kısa süreliğine değiştirir. Bu sizin dengenizi allak bullak eder ve kaza yapmanıza neden olur. Aynı durum viyadükler üstündeki rüzgarın ani sapmalar yapmasıylada olur.
  3. Kavşaklar En Tehlikeli Bölgelerdir. Kavşaklar, kazaların %25’ini içeren en önemli hata yerlerinden biridir. Birkaç araç kesişme noktasının bir anda buluşabildiği ve kör noktaların aniden çoğaldığı noktalardır. Yol kurallarına uysanız da diğer kavşağa giren bazı araçlar bu kuralları bilmezler ya da uymak istemezler. O yüzden kavşaklara girerken gözünüze, hızınıza ve yolunuza iki kere dikkat emeni gerekir.
  4. Şeridinde kalmalısın. Bir motosikletçinin kendi şeridi içindeki tüm noktalarda hakkı vardır ve bu noktalar ne yazık ki başka sürücülerin sanki kendi alanlarıymış gibi kullanımına yani tecavüzüne açıktır. Motosikletler küçük olabilir, ancak manevra yapmak ve durmak için diğer araçlardan çok daha fazla alana ihtiyaç duyarlar. Yolda bir motora çok yakınsanız, tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül bir kaza riski oluşturursunuz.
  5. Dönmeden Önce Birkaç Kere Bakın Uyarısı Önemlidir. Bir veya başka bir araç bir dönüş yapmaya karar verdiğinde birçok kaza türü ortaya çıkar. Bunlar, yavaşlamadan dönmeye çalışanlar, sinyalsiz dönenler, son anda karar verenler yüzünden yapılan kazalardır. Kazaların oluşma şekline bakarsak dikkat etmemiz gereken uyarılar basittir. Kavşaklara ve dönüşlere gelince yavaşla, mesafeyi koru ve yoluna sağsalim devam et.

iyi sürüşler

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir