Kawasaki, Z1 silindir kapaklarını yeniden üretmeye başladı | Motosiklet Sitesi

by motosiklet
1 sene ago
369 Views

Kawasaki, Z1 silindir kapaklarını yeniden üretmeye başladı. İkinci el motosiklet pazarının önemi, bu hafta Kawasaki’nin 1970’lerde dönüm noktası olan Z1 900cc motosikleti için reprodüksiyon silindir kafaları üretmeye başladığını duyurmasıyla ilginç bir noktaya geldi.


Z1, ilk litre sınıfı Japon süper motosikletiydi ve 1970’lerde başlayan patlamaysbağlı motosiklet satış rakamları ile bir simge haline geldi, önceki herhangi bir üretim motosikletinden ve 81 beygir gücü ile diğer DOHC dört silindirli motorlardan daha fazla bir güce sahipti.

50. yaş gününden sadece 18 ay sonra, şimdi klasik Z1, Kawasaki‘nin mevcut üretim yöntemlerini kullanarak yeniden bir Z1 silindir kafası ürettiğini, yani orijinal tasarım planlarına ve özelliklerine dayanmasına rağmen, aslında orijinalinden daha kaliteli bir işçilik yaptıklarını açıkladılar.

Peki neden?
İlk önce şunu açıklayalım;
Kawasaki Z1 yakında 50 yaşına girecekken, Z1’in restorasyonları yani yeniden canlandırma için açık artırma fiyatları 20.000 ABD Doları’nı aştı ve Bonhams şimdi mükemmel bir şekilde restore edilmiş Kawasaki Z1 için 28.175 £ (36.792 $) fiyat rekorunu elinde tutuyor. Önümüzdeki yıllarda tırmanmaya devam edeceğe benziyor.

Şimdi o nedeni açıklayalım;

1972-1975 yılları arasında Kawasaki 900 Mk 1 serisinde 80.000’den fazla birim satılsa da, orijinal Z1 modelinin kesin sayıları hiçbir zaman sunulmadı ve serinin en koleksiyoncu (ve değerli) modeli, bazı kaynaklar, Z1’in gerçek sayılarının dünya çapında 8000 adetten daha düşük olduğuna inanırken, motor numaraları 20.000’den başlayarak üretilelecek olması maksimum sayıyı gösteriyor.

Ne olursa olsun, Z1 motoru halka açık ilk “kurşun geçirmez” motosiklet motoruydu ve çerçeve, süspansiyon nispeten zayıf olduğu için, yoğun bir şekilde değiştirilmemiş orijinal motosikletlerden çok az olduğu, bu yüzden Kawasaki motorunun Mevcut 20.000. motor sayısının çoğu değiştirildi, modifiye edildi ve kenara atıldı.

Yüksek yıpranma oranı göz önüne alındığında, hala orijinal durumda olan, belki de orijinal Honda CB750 “sandcast” in 7.414 üretim adedinden bile daha az sayıda Z1 modelinin olması olası değildir ve bu model 30.000 dolardan fazlaya satmaktadır. Uzun yıllar bu böyle olmuştur ve fiyatları artmaya devam edecektir.

Açık artırma fiyatları arz ve talep yasalarına tabi olduğundan, bu Z1’i öngörülebilir gelecek için takdir edilecek bir motosiklet yapıyor.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları