Kavşaktaki “taralı alanlara” dikkat – yeni cezalar

by motosiklet
4 sene ago
88 Views

İBB mühendislerinin geliştirdiği EDS sisteminin kullanım alanı kavşaklardaki taralı lanlarıda içine alacak şekilde genişletiliyor. Yeni cezalar yolda. Ana arterler ve yoğunluğun olduğu yerlerde uygulanmaya başlayacak. “Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi” ile kavşaklardaki ortak kullanım alanında ihlal yapan araçlar belirlenerek ceza kesilecek.

567aa71040201117f8c8eb8c

Araç trafiğinin yoğun olması ve bu yoğun trafiğe sizinde karışmanız durumunda hareketli ve sabit kameralar ile fotoğraf çekerek ihlal tespiti yapacak. İzlemeye alarak takibe alıyor. Aracın 1 adet geniş açı, 1 adet dar açı ve 1 adet belirlenen süreden önce nerede olduğunu gösteren fotoğrafını çekerek veri merkezine iletiyor.

Şimdilik önemli kavşaklarda uygulanacak “sarı boyalı alan” trafiği azaltmayı ve kavşakları rahatlatmayı planlıyor. Trafik yoğunluğuna göre hareket etmeleri hedefleniyor. İlk kullanılacak Taralı Alan EDS Sistemi yerleri, Dolmabahçe Kavşağı, Büyükdere Caddesi (Kanyon Önü), Edirnekapı Kavşağı, Fındıkzade Kavşağı başta olacak. İstanbul’da ortak kullanım alanı olan önemli kavşaklarda kullanılmaya başlanacak.

“Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akışını engelleyecek bir durum olduğu hallerde kavşağa girmek” adıyla kesilecek cezalarda – İhlal tipi (57/1-D) maddesine göre Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü işlem uygulanacak.

Etiketler: , ,

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir