Kaskınızı araştırmadan almayın

1
545

Bir çok sayfada her motosiklet kaskından övgüyle bahsederler, gerçekten o parayı hakeden kasklar mı, tüm özellikleri sizi seyahatlerinizde veya gezilerinizde idare edebilecek özelliklerde mi?

Mutlaka tam kapalı kask alın? Mutlaka…

1. Kask dış yüzeyi fiberglass veya trikompozit bir yüzeye sahip mi? Sahip değilse dayanıklılığını sorun, o zaman işin aslı ortaya çıkar ve bu konuda bilgi veremeyeceklerini göreceksiniz. A sınıfı polikarbon, termoplastik, abs materyal – fiberglass ve trikompozit kasklara nazaran daha zayıf çarpma mukavemetine sahiptir.

Image result for motorcycle helmet

2. Kaskın dış hava kanallarını elinizle idare edebilecek bir yapıda mı yapılmış? Yapılmamış ise dış etkenlerden daha fazla etkileneceğini, bazen gereksiz sıcakla karşılaşabileceğinizi, bazen de hava kanalları yetersiz ise buğudan önünüzü göremeyeceğinizi biliyor musunuz? Sorun ve araştırın? Bunu kaskınızı alırken yapmanız ve mağazadan gidip deneyerek almanız gerektiği için söylüyoruz. Sadece kask değil tüm giyim ihtiyaçlarınızı deneyerek almanızda yarar var.

Image result for motorcycle helmet

3. Hava kanalları alacağınız kaskta en az 4 adet olsun. Önde bir kanal, üstte 2 kanal, arkada 1 kanal olan kaskları tercih edin. Bu yaz ve kış sizin yeterli hava almanızı ve hava sirkülasyonunu sağlayarak, kafanızın aşırı terlemesini, hasta olmanızı, terlemeden dolayı boyun ağrısı çekmeniz ile terlemenin oluşturduğu buhardan kaza yapmanıza bile neden olacaktır.

Image result for motorcycle helmet air filter

4. Kaskların içinde kalın bir köpük bölümü var. Bu bölüm kafanızın sert kısımlarında, yumuşak kısımlarında ayrı ayrı sertliklerde olması lazım. Kafanız çarpma ve yuvarlanma halinde dış kabuk ve bu iç köpük sayesinde korunuz. Bu kısımların dayanıksız olması travma yaşamanıza, beyin sarsıntısı geçirmenize neden olmaktadır. Bu konularda bilgi almayı unutmayın.

Image result for motorcycle helmet inner

5. İç ped dayanıklılığı ise biraz daha farklı bir konu, çünkü bu kısımlar hem terinizi iyi emmeli, hem kafanız içindeyken oynamamalıdır. Kask kafanızdayken yanaklarınızı sıkmalı ama başınızı ağrıtacak kadar sıkıştırmamalıdır. Burunluğu ve çene pedi varsa çok daha iyidir. Ama bazılarında olmuyor. O yüzden boynunuza her koşulda bir bandana almayı ve kaskınızı giymeden bir maske takmayı unutmayın.

Image result for motorcycle helmet inner

6. Çenenize bağlama noktasında iki tip kayış çeşidi var. Birinci mikrometrik denen ve basit bağlama olarak geçen kapanma şekli ile cırtttt sesi çıkaran modeldir. Bu tip bağlama genellikle zayıf bir tutma seviyesine sahiptir. İkincisi Double D-ring denilen bağlama çeşididir ki bu en güvenli bağlama olarak kabul edilir. İki çift demir içinden geçen ve tekrar çıt çıt ile tutturulan bir yapısı vardır. Bu çeşit bağlamalar MotoGP’de kullanılır, mikrometrik kullanılmamaktadır.

Image result for motorcycle helmet chin

7. Bir de aerodinamik yani sarsılmayı engelleyen spoiler tabir edilen arka ve alt çıkıntılara sahip mi diye bakmalısınız. Bu çıkıntılar rüzgar tünelinden kolay geçmenizi, boynunuzun ağrımamasını, sarsıntıdan etkilenmemenizi sağlayacaktır.

Image result for motorcycle helmet chin

8. Hepsi bu kadar değil; Bir de bütçenize göre seçmeniz gerekiyor. Ucuzdan pahalıya göre sıralamak gerekirse – LS2 ff396 CR1, Bell Qualifier, Nolan N87, Shoei GT Air, AGV K5, Shoei Neotec, Shoei Qwest, Arai Chaser V, Schubert S2 gibi bir sıralama yapabiliriz. Buu kasklar içinde en ucuz ve alınabilir olanı ise LS2 ff396 CR1 versiyonudur. Yani kask alırken en az 1000 tl’yi gözden çıkartmak gerekecektir.

 

Bu arada interkom bağlantısı olanları hesaba katmadım.

Hepinize iyi sürüşler

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here