Kaskınıza bunu yapmayın

0
189

Kaskların genel kullanım süresi yaklaşık 5 yıl olarak belirtilmiştir. Bundan daha uzun süre kullanılan kasklar çoğunlukla içten pedlerinde, köpük kısmında ve dış kabukta esneme oranlarında, dayanıklılığında bir çok görünmeyen kusurları oluşmaya başlar. Kısacası değiştirmek gerekiyor.

1 veya 2 yıl içinde de kendi iç katmanlarını ve dış kabuğunun dayanıklılığını kaybeden kasklar var. Bunun nedeni biziz ve kaskımıza gözümüz gibi bakım yapmadığımızdan oluşan durumlar.

Kaskınıza bunları yapmayın

1. Kask pedleri çabuk kokar, giyerken yüz maskesi kullanın.

2. Kaskın içine eldivenlerinizi koymayın, kokusu sinmesin, sonra o koku kaskın kalıcı kokusu haline dönüyor

3. Kaskın içi ıslak kalmasın, ama gidipte fön makinası ile kurutmayın veya kalorifer üstüne koymayın, oda sıcaklığında doğal olarak kurusun. Aşırı ısı lan kask pedleri ve köpüğü büzüşür, korumaz ve ter emme özelliği kaybolur. Buna bağlı hava alışverişi de bozulacaktır.

4. Kaskın içine batıcı, köpüğü ve pedleri deforme edici malzemeler koymayın.

5. Ön hava kanallarını olabildiğince sık temizleyin, buradan giren böcek, toz, kir ve yağmur iç hava dolaşımını kısıtlar ve buğuya neden olur.

6. İç pedleri dayanıklılığını kaybetmemesi için bebek şampuanı ile yıkayın, elde ve nazikçe, ayrıca yıkayacağınız su aşırı sıcak olmasın, oda sıcaklığında bir kek gibi kurumaya bırakın.

7. Dış kabuğu çarpmaya karşı yapılmıştır, fakat bu dayanıklılık sadece kafanızı korumak içindir. Devamlı yere konulan kask belirli süre sonra bu dayanıklılığını yitirmektedir.

8. Katman katman yapılan kasklar bir süre sonra bu katmanlar arası esnekliği doğa koşullarına bağlı olarak (yağmur, kar, güneş) yitirmektedir. Yani doğa koşullarının yanı sıra bizim kötü davranmamıza bağlı olarak bu koruma özelliği daha çabuk bozulmaktadır.

9. Şunu unutmayın hiçbir kask sizin beyninizi (beyin sarsıntısından) korumamaktadır. Kasklar kafanızı ani çarpmalar, vurmalar, düşmeler ve sürüklenme sırasında kafa bölgenize zarar gelmemesi için yapılır.

Mutlaka Okuyun  Kawasaki Servisleri

Kazadan sonra aynı kaskı kullanmayın, iyi sürüşler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here