Kask ve Korumalarda kullanılan polikarbonat nedir?

0
406

Kullanım alanları, dizlik, dirseklik, göğüs koruma, iç korumalar, kask dış kabukları gibi alanları olan polikarbon malzeme daha fazla dayanıklılık sunduğu için tercih edilmektedir. Nolan polikarbon bileşimi ile geliştirilmiş lexan adındaki kendi üretimleri olan malzeme ile kask dış katmanlarını yapmaktadır. Bir çok markada, dayanıklılığı yüksek olan bu malzemeden yararlanarak motosiklet sürücüleri için korumalar üretmektedirler.

Daha fazla bilgi için polikarbon’un kimyasal bilgilerini ve birimlerini aşağıdan okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Kask ve Korumalarda kullanılan polikarbonat nedir?

Polikarbonat nedir?

Polikarbonatlar, termoplastiklerin özel bir grubudur. İşlenmesi, kalıplanması, ısıl olarak şekillendirilmesi kolaydır, bu tip plastikler modern imalat sektöründe çok geniş kullanım alanı olan plastiklerdir. Polikarbonatlar olarak isimlendirilmişlerdir, çünkü uzun moleküler zincirleri içinde karbonat grupları (-O-CO-O-) tarafından bağlanmış fonksiyonel gruplara sahiptirler.

En yaygın polikarbonat plastik tipi, Bisfenol A grupları ile bağlanmış karbonat gruplarının oluşturduğu polimer zincirlere sahip olanıdır. Bu tip polikarbonat çok dayanıklı bir malzemedir, kurşun geçirmez cam yapımında kullanılır. Polikarbonatların karakteristikleri polimetil metakrilat’a (PMMA ; akrilik) oldukça benzer, fakat polikarbonat daha güçlü ve daha pahalıdır. Ayrıca bu polimer oldukça şeffaf ve ışığı geçiren bir yapıdadır. Birçok cam türünden daha iyi ışık geçirgenlik karakteristiğine sahiptir. CR-39 özel bir polikarbonat malzeme olup iyi optik ve mekanik özelliklere sahiptir ve sıklıkla gözlük camı yapımında kullanılır.

Polikarbonatın özellikleri nelerdir?

Yoğunluk: 1.20 g/cm³

Kullanım sıcaklık aralığı: -100 °C’den +135 °C’ye

Erime sıcaklığı: 270/380 °C civarı

Kırılma indeksi: 1.585 ± 0.001

Işık geçirgenlik indeksi: 90% ± 1%

UV ışınlarına karşı dayanım, zayıf fakat üzerine UV koruyucu kaplama yapılarak dayanımı artırılmaktadır.

Polikarbonatın kullanım alanları nerelerdir?

Polikarbonat, endüstri ve laboratuvarlarda olduğu kadar ev eşyalarında da yaygın kullanılır. Bankalar ve bazı binalarda kırılmayan veya ışığı yansıtan pencereler gibi yerlerde koruma amaçlı parçaların yapımında kullanılır .

Polikarbonatdan yapılan diğer ürünler arasında gözlük ve güneş gözlüğü camları, CD (kompakt disk), otomobil far camları sayılabilir.

Ayrıca tek veya çift yüzeyi UV koruyucu madde kaplı polikarbonat levhalar tek cidarlı (solid) ve iki veya daha fazla cidarlı (multiwall) gözenekli levhalar halinde muhtelif renk, kalınlık, özellik ve ebatlarda imal edilerek yapı sektöründe her türlü açıklıkların kapatılmasında kullanılabilen (ışıklık, tonoz, tüp geçit, kubbe vb.) esnek bir kaplama malzemesidir. İyi ısı izolasyonu ve mukavemeti nedeniyle seralarda cam ve naylona alternatif olarak kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here