satılık motosikletler

Kask tavsiyesi, 2021

kask-tavsiyesi, 2021

Kask fiyatları dolar ve euro üstünden tl’ye çevrilince ve vergiler, şirket karı üstüne eklenince bizlere çok pahalıya geliyor. Zamlandıkça motosiklet tutkunlarının doğru kask seçimi çok daha önemli bir hale geldi.

Kask alırken dikkat edilmesi gereken başlıklar bellidir;

  1. Kullanım amacınız hız ise spor modele uygun almanız, doğa sürüşü ise daha farklı, sadece şehiriçi kullanım ise başka modeller kullanmanız gerekir
  2. Kaskların dış kabuk sağlamlığı sizi ölümden ve yaralanmadan koruyor
  3. Kaskların ses geçirgenliği, iç ped yapısı sürüş yaparken sizin konforunuzu arttırıyor

Aslında bu 3 temel madde sizin hangi çeşit kask almanız gerektiğini en kolay yönden anlatıyor. Renkli bir kask sizi daha uzak mesafeden “ben buradayım” diye gösterirken, siyah kask veya koyu renkli bir kask sizi daha görünmez ve belirlenemez gösteriyor.

Kask çeşitlerine bakarken sharp testlerini mutlaka inceleyin, iyi derece almış, dot sertifikasına sahip, snell sertifikaları olan kask modellerine yönelin.

Şunu unutmayalım “Her pahalı kask dayanıklı demek değildir”. Yarım kasklar darbelere karşı dayanıklı olabilir ama kaskın korumadığı her bölge kazada yaralanma olasılığı taşmaktadır.

Güvenli kask markaları hangileridir?

Bu kask güvenliği sizin kazada nasıl düştüğünüze göre değişmektedir. Hızınıza göre düşme anında kaskın çarpma şiddetine bağlı olarak yaralanma riskiniz değişmektedir.

Shoei, AGV, Arai, Bell gibi kask markaları yıllara dayanan bir çok test sonrası güvenirliliklerini kanıtlamışlardır. Ama bu kask markalarının dışında farklı modeller ve markalarda çok dayanıklı kasklar üretmektedir. Premier, Scorpion, MT kask gibi markaların modellerinden bazıları güvenli sürüş sağlayabilecek uygun olan kask fiyatları ile yedek parça bakımından çok fazla ürün sunabilmektedirler.

Uygun kask modelleri ararken fiber bir kabuğa sahip olmasını ön koşul olarak kabul edin, sharp teslerini inceleyin, ses geçirgenliğini test edin veya öğrenin. Uzun yolda kask ağırlığının az olması boyun ağrısını azaltacaktır, hafif kask yolda sizi yormayacaktır. Aynı zamanda 1,500 gr üstündeki kasklar sürücüler tarafından tercih edilen modeller arasında değildir.

Can güvenliğine önem veren bir motosiklet sürücüsü kask seçerken en iyi özelliklere sahip kaskı seçmede zorlanır, zaman içinde deneyimden sonra hangi kask, hangi motosiklet modeline uygun havalandırma deliklerinden kolaylıkla anlaşılır. Kasklar sürüşünüzde, duruşunuza göre hava delikleri karşıdan havayı kolaylıkla alarak arka hava deliklerinden kolayca atacak şekilde yapılmışlardır.

Sürüşünüze uygun olmayan kask aldığınızda bunu hemen farkedersiniz, hava alamadığı için camınız kolay buğulanır, kask içinde daha sık nefes almanız, içerideki havanın yetmediği içindir. Güvenli kasklar arasında yer alan bazı kasklar zaman içinde motor kullanıcıları arasında tavsiye edilen kasklar arasına girmiştir. Motosiklet kaskını gösteriş için alanlar çoğunlukla hatalarını kısa sürede anlarlar.

Peki güvenli bir kask nasıl seçeceğim

Dış kabuğu fiber ve kompozit özelliklerde, iç pedleri nefes alan yapıdaki kasklara bakarak ve mutlaka bizim facebook gurubumuzdan öneriler alarak ilerleyin. Özellikle sürüş eğitimleri veren ve uzun zamandır sürücü olan bir çok arkadaş size en iyi tavsiyeleri verecektir. Facebook gurubumuz motosiklet sitesi diye geçer ve en iyi bilgi alabileceğiniz guruplar arasında yer alır.

Yorum Ekle

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir