Kapı Açılma Yüzünden Yaşanan Motosiklet Kazalarını Engelleyen Teknoloji

Kapı Açılma Yüzünden Yaşanan Motosiklet Kazalarını Engelleyen Teknolojiyi tüketicilere sunan Ford, “Çıkış İkazı” adını verdiği teknoloji ile motosiklet ve bisiklet sürücülerinini kapı çarpması riskine karşı koruyor. Ford’un geliştirdiği ikaz sistemi, potansiyel bir kazayı sensörlerle tespit edip alarm vasıtasıyla araç kapılarının açılmasını engelliyor ve kazaların önüne geçiyor.

Sistem, park etmiş bir aracın kapısının açılmasının bir çarpışmaya neden olabileceğini tespit ederse, sürücüyü veya yolcuyu tehlikeye karşı uyaran bir alarm çalıyor. Yan aynalar ve kapılardaki parlak kırmızı LED’ler bisiklet, scooter ve motosiklet sürücüleri için görsel bir uyarı olarak yanıp sönmeye başlıyor.

Ford araçları halihazırda bisikletçileri otomatik olarak algılayıp frenleyebilen ve kör noktalardan geçenleri algılayan sensörlere sahip bulunuyor. “Çıkış İkazı” ise bu mevcut sensörleri kullanarak, araca yakın bisiklet, scooter ve motosikletlerin hareketlerini analiz ederek devreye giriyor.

Ford mühendisleri aynı zamanda bisikletlilerin araç etrafından güvenli bir şekilde uzaklaştığına emin olana kadar kapıların tam açılmasını geçici olarak önleyen yeni bir mekanizma üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu özellik acil durumlarda sürücü ve yolcular tarafından manuel olarak devre dışı bırakılabilecek.

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap