Giriş Yap
Kamerasını Bantlayan Kişiler Haklıymış!

apple-pegasus-casus-yazilim

iPhone Telefonların Kamerasına Kadar Erişim Sağlayabilen Yeni Bir Casus Yazılım bulundu. İsrailli şirket tarafından geliştirilen ve iPhone’ların kamerasına kadar erişim sağlayabildiği tespit edilen yeni bir casus yazılım varlığı konuşuluyor.
Aslında 2016 yılından beri bilinen İsrailli casus yazılım Pegasus’un ardından yeni bir İsrailli yazılım daha gündem oturdu. Ortaya çıkan en büyük siber tehlikelerden biri olarak görülen Pegasus casus yazılımı son dönemde ‘devre dışı bırakılacak’ iddialarıyla anılsa da, yerine gelecek yeni casus yazılımlar çoktan ortaya çıkmış.

Sizin verilerinize erişebilmesi için size gönderilen bir linke tıklamanız gerekiyormuş gibi lanse edilsede durum düşünüldüğü gibi değil. Bu “Pegasus casus yazılımı” gibi yazılımlarda kişinin verilerinize ulaşabilmesi için size belirli bir uzaklıkta olması ve telefon numaranızı bilmesi yetiyor.

Casus yazılım, cihazınızın içerisindeki bilgilere, kameranıza ve mikrofonunuza kadar erişim sağlayabiliyor. Yeni casus yazılımın, yine İsrailli QuDream isimli daha küçük bir şirket tarafından geliştirilmiş. Şimdi ise bu şirketin hükümütlere bu casus yazılımı sattığı ileri sürülüyor.

QuaDream, Reign isimli casus yazılım ile Whatsapp ve Telegram gibi uygulamalar üzerinden yapılan yazışmaları takip edebiliyor ve telefon görüşmelerini canlı olarak kaydedeliyor. Diğer casus yazılımlarda olduğu gibi Reign’de kameranıza ve mikrofonunuza erişim sağlayabiliyor. QuaDream şirketinin 2019 yılında 50 telefona sızılması için izin verilen paketi 2,2 milyon dolara erişim isteyen ülkelere ve yetkililere satıyordu.

Bu yazılımlar bir linke tıklamanıza, onay vermenize veya bir mesaja cevap vermenize ihtiyaç duymadan tüm verilerinize erişim sağlayabiliyor. Her iki şirkette casus yazılımını Apple’ın anlık mesajlaşma uygulamalarındaki açığı kullanarak telefonlara sızdırmayı başarabiliyor.

Apple ise yaptığı bir güncelleme ile her iki casus yazılımı da etkisiz hale getirdiğini söyledi. Apple 2021 Kasım ayında Pegasus casus yazılımını geliştiren NSO Group’a kullanıcı sözleşmelerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok