Japon Harley’i Rikuo Tip 97

by motosiklet
3 sene ago
111 Views

Japon Harley’i Rikuo Tip 97

Günümüz Japonya’sında İkinci Dünya Savaşı’nı tartışmak hâlâ çok hassas bir konudur. Sırtlarında “ilahi bir rüzgar” duyan ve Yaşam’ın kendisini küçümseyen insanların zihniyetini hayal etmeye çalışın, ancak atom bombası onları durdurduğunda savaşı kaybettiler … Bu nedenle, askeri tarihle ilgili konularda bilgi çok yetersizdir.


1930’ların başında Japon hükümeti (yani İmparatorluk Japon Ordusu), özellikle savunma sanayinin (ya da “stratejik sanayi” in Japon sanayinin ihtiyaçları için) yabancı teknoloji ve yedek parçaların ithalatını büyük ölçüde azaltmaya karar verdi. Ulusal bir hedef, kendi askeri-sanayi kompleksini oluşturmak için kuruldu (tarihsel olarak, Japonya bütün silahlanma sistemlerini ithal ederek silahlı kuvvetlerinin arz ihtiyaçlarını çözmeye alıştı).


Tokyo’lu bir şirket olan Sankyo Seiyaku’ya motorlu ulaşım araçlarının segmentini geliştirmeye başlaması “önerildi”. (Bu şirket bugün hala var, ancak farmasötik ilaçlar üretiyor.) Askerin talepleri pratik olarak bir emirdi, o zaman İmparatorluk Japon Ordusu nihayetinde 1200 cc’lik ulusal bir versiyonun sahibi oldu, L-head Harley-Davidson motosikleti yalnızca yerel olarak üretilen parçalardan toplandı; savaşın sonuna kadar Japon ordusu tarafından yaygın olarak kullanılan motosikletlerin çok sayıda modifikasyonunun temelini oluşturdu.


1932’de Sankyo Seiyaku, 1200-cc, VL serisi motosiklet imalatı için bir üretim lisansı ve fabrika satın almak amacıyla temsilcisini Milwaukee, Wisconsin’ye gönderdi. ABD güçlü bir ekonomik krizin pençesindeydi, bu yüzden iflasın eşiğinde olan Harley-Davidson Motors Co. Japon teklifini kabul etti.


1933’te tesis ekipmanı sökülüp Japonya’ya gönderildi ve burada Tokyo’dan uzak olmayan, Kita-Shinagawa adlı şehirde yeniden bir araya getirildi. Bugün Sankyo Seiyaku, bugün ilaç ilaçları üreten bir yerde var. Arsasının, tesisin ve 100 işçinin satın alınmasına yönelik fonlar İmparatorluk Japon Ordusu tarafından tahsis edildi ve işlem, Tokyo’da tesciline bağlı bir aracı şirket kullanılarak yapıldı. Harley-Davidson Motors Co.’dan birkaç teknik uzman fabrikayı faaliyete geçirmek ve üretimi başlatmak için Japonya’ya gitti. Harley-Davidson Motors Co., gerekli döngü çizelgelerinin yanı sıra, parçaların başlangıçta sevkiyatı için gerekli tüm imalat ekipmanlarını ve tam devirli üretim için gerekli olanları sağladı (motor üretiminin de hakim olduğuna dikkat edelim). Sankyo Seiyaku’nun ödediği lisans 4 yıllıktı.


Yerel üretim de başlatıldı ve hemen bu motosikletler bir Japon markası olarak satıldı: yerel motosikletlere daha çok benzemek için Rikuo (“Yolun Kralı”) markasına kavuştu. Rikuo motosikletleri o kadar popüler oldu ki, 1936’da bağlı şirket Sankyo Seiyaku’nun adını Rikuo Nainenki KK’ya (Rikuo Internal Engine Co., Inc.) değiştirme kararı verildi.


Sivil motosikletin başarılı üretimine paralel olarak, Rikuo Nainenki KK, 1200 cc modelini temel alarak derhal özel askeri versiyonunu geliştirdi: Bu motosiklet, bir sol tarafta bulunan bir yan sepet ile donatılmıştı. Saddar tekerleği. Bu, askeri operasyonların ana sahnesinin Çin ve Mançurya’da ki çamurlu topraklarda (Japonlar 1931’de bu alanlarda genişlemeye başlamış olduklarından) akılda tutularak yapıldı. Askeri motosiklet Rikuo Type 97 olarak bilinirdi. Bu, ikiz silindirli, V şekilli, 1200 cc motorlu bir VL serisi motosikletti. İmparatorluk Japon Ordusu’nun ana motorlu ulaşım aracı oldu ve birçok yerel şirket tarafından İkinci Dünya Savaşı sonuna kadar üretildi (bunların versiyonları bazı varyasyonlara sahipti, örneğin, Dingil mesafesi ve sökülebilir ekipman açısından). Orient Industries (bugünkü Mazda) bu üreticiler arasında yer aldı. Çeşitli kaynaklar toplam 18 bin motosiklet birimi üretildiğini kabul ediyor.

1936 yılına geri dönelim. O yıl, Harley Davidson’un 1932’de Japonlara sattığı lisans süresi doldu, bu nedenle ABD şirketi yeni motosikletlerin montajı için yeni bir lisans satmayı teklif etti: EL Knucklehead özel vana kılıflarını yansıtan). Bağlı Rikuo Nainenki KK şirketi, bu teklifi “muhtemelen kırıldı değil, düzeltmeyin” diyen genel fikri taklit ederek reddetti. Unutma ki o zamanlar Mançurya ve Çin’in büyük bölümünü Japonlar işgal etti ve günümüz Çin kaynaklarının giderek daha fazla “soykırım” olarak anıldığı bir rejim kurdu … Ayrıca dönemin askeri teorisini hatırlatalım. manevra kabiliyetini silahlı kuvvetler için en önemli unsur olarak görüyordu ve ordu birimlerinin mekanizasyon derecesi sayesinde güvence altına alındı. Bir süre sonra, bu teori, Wehrmacht’ın eleştiri başarısından sonra doğrulandı. Ana ulaşım aracı, kar motosiklet kombinasyonu idi. Bu bağlamda Harley Davidson ve Rikuo Nainenki KK arasındaki işbirliği bir süre daha sürdü.

1947’de şirket, motosikletin 750 cc sürümünü üretmeye başladı ancak ülkede savaş nedeniyle tahrip olan oldukça pahalı bir motosiklet talebi oldukça telaffuz edilemedi, bu nedenle 1949’da üretim durduruldu. Marka ve imalat ekipmanlarına ilişkin haklar, bir havacılık şirketi olan Showa Koukuke tarafından satın alındı ​​ve 1951’de R (746 cc, 15 hp) ve VFD (1207 cc, 30 hp) olmak üzere iki model üretmeye başladı. Her iki teknik anlamda savaş öncesi Harley-Davidson makinelerinden farklı değildi: ikiz silindir, V-şekli, L-kafası, ayrı bir ünite olarak 3 kademeli şanzıman, paralel kenara bağlı ön çatal kolları ve arka tekerleğin sert süspansiyonu . Şaşırtıcı bir şekilde, bu motosikletler sadece Japon polisi değil, aynı zamanda işgal kuvvetlerinde ABD ordusu arasında çok fazla beğenen çıktı.

1953 yılında şirket, 750-cc modelinin oldukça geliştirilmiş bir versiyonunun RQ adı altında üretimine başladı. Son derece verimli bir 22 HP motor ve teleskopik ön çatal ile sabitlendi (sert arka tekerlek süspansiyonu değişmeden kaldı). Aynı zamanda Alman BMW motosikletlerinin etkisi altındaki kendi Model A modelini piyasaya sundu: tek silindirli OHV motoru (345 cc, 16 hp) çift yönlü çerçeveye uzunlamasına oturacak şekilde yerleştirildi, bir teleskopik çatal öne, sarkaç süspansiyonu arka tekerleğe bir kardan mili ile sürülür. Daha sonra, 1958’de, aynı makinenin 247-cc’lik bir versiyonu FB endeksi altında sunuldu. Aynı zamanda yaklaşık 750 cc’lik motosiklette (RT-II modeli) 4 vitesli şanzıman takmaya başladı. 1960’da OHV ile deneysel bir RX modeli oluşturuldu, ikiz silindirli motor (747 cc) ve arka tekerleğin sarkaç süspansiyonu. Bununla birlikte, çok küçük bir üretim ile bu makinenin geliştirme maliyetlerini karşılamadı ve 1962’de Rikuo markası sahneden kayboldu.

Kaynak: motos-of-war.ru

Üretici firma Sankyo Seiyaki, Shinagawa (Japonya)
Imalat yılları 1937 – 1945
Üretilen miktar, birim 18 000
Fiyat 1 600 ¥
Bugünün değeri 6 055 $

 

MOTOR VE İLETİM
tip ikiz silindirli, V şekilli
Motor gücü, cc 1 274
Delik ve darbe, mm
Motor gücü 4 bp devirde 24 hp
kıvılcım Sağdaki kickstarter düzeni
Karbüratör
pil 6 V
Debriyaj Çok tabakalı, yağlı
transmisyon 3-hızlı

 

ÇERÇEVE VE TEKERLEĞİ TABLOSU
Çerçeve türü boru şeklinde
Ön süspansiyon Sürtünmeli dişli, sürtünmeli sönümleyici
Arka süspansiyon sert
frenler Davul tipi
Tekerlek boyutu 4,75 х 18

 

BOYUTLAR
Uzunluk, mm
2 591
Genişlik, mm
1 820
Yükseklik, mm
1 168
Dingil Mesafesi, mm
1 600
Zemin açıklığı, mm
203
Koltuk yüksekliği, mm
920 *
Kütle, kg
500
Gaz tankı ebadı, l
Maksimum hız, km / s
96

Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir