İstanbul Havalimanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

by motosiklet
2 sene ago
13 Views

İstanbul’un 3. yeni havalimanı, İstanbul Havalimanı adıyla açıldı ve 29 Ekim itibariyle ilk ticari uçuşlar gerçekleştirildi. Havalimanının yapımında ve işletmesinde kullanılan/kullanılacak olan teknolojiler ise hayranlık verici durumda. Gelin madde madde inceleyelim.

  1. Sistem IT harcamaları için 200 milyon euro harcanan İstanbul Havalimanı’nın birçok yeri, yapay zeka akıllı sistemlerle donatılmış durumda bulunuyor.
  2. 3 adet veri merkezi, 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar, 9000 adet güvenlik kamerası bulunan havalimanı; 20 milyon GB’lık bir data alanına da ev sahipliği yapıyor.
  3. Havalimanı için döşenen fiber optik kabloların uzunluğu ise yaklaşık 1700 kilometre, yani İstanbul-Berlin arası mesafeye denk geliyor.
  4. İstanbul-Yeni Delhi arasında döşenen 4500 kilometrelik hat da havalimanının internet ihtiyacını karşılayacak olduğu söyleniyor.
  5. Havalimanında bulunan 9000 kamera ve 4000 sensör ise güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkarılmış. Buna ek olarak bahsi geçen kameraların 248 tanesi şüpheli hareket tespiti ve yüz tanıma özelliklerine sahip.
  6. İstanbul Havalimanı’nın robotik konusunda da oldukça gelişmiş olduğunu söylememiz gerekiyor. Hizmet robotları, güvenlik robotları ve temizlik robotları olmak üzere üç farklı göreve sahip robotların görev alacağı havalimanında bir de IGABUS adında sürücüsüz ulaşım araçları bulunuyor.
  7. Bu araçlar da sizi otoparktan alıp terminale kadar götürebiliyor.

kaynak: webtekno

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir