IMZ М-72 | USSR, 1945

by motosiklet
9 ay ago
122 Views

IMZ М-72 | USSR, 1945

Motor içindeki silindir karşı ivmelenme dengesine sahip, aynı zamanda motosiklet içinde düşük bir yer çekimi merkezi oluşturuyor. M-72’in tüm yedek birimleri (kırıcı, yağ pompası, jeneratör) saatlerine ile azimli; krank mili rod merdane-Parça Tipi, ana taşıyıcıları ise top tipi. Birbirine bağlı çubuklar ortak bir çerçeveye asılı değil, ama her birinin kendine has bir boyunluğa sahip.

Bu motosiklet, cephane ve yedek parça için çantalar, ayrıca bir makineli monte etmek için oturaç ve yükleme yerine sahip. Degtyaryov makine tüfeği, döner tabana monte ediliyor, bu sayede ulaşım ve sürüş kolaylığı vardır. Dönen bölümü ile arka tarafa doğru ateş etme imkanı var.


Imz M-72 | SSCB, 1945

The opposed allocation of the cylinders in the engine provided not only its great balance but also a low center of gravity for the motorcycle as a whole. All auxiliary units of the M-72 (breaker, oil pump, generator) were driven with cogwheels; crankshaft rod-bearers were of the roller-track type, while main bearers were ball-type. Connecting rods were not mounted on a common neck, but each had its own.

This motorcycle had the bags for ammunition and spare parts, as well as special brackets with a pan-and-tilt arrangement to install a machinegun. The Degtyaryov machine gun was mounted via bipods on the base of the revolving bracket, which made its transportation easier and allowed firing from a rest position as well as when riding.

Tubular brackets in front of and at the back of the sidecar, which provided the means for inserting the revolving bracket, made firing possible both along the direction of the driving and to the back side.

Etiketler: , ,

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir