İlk kez kaza yapmak ve vücut ağrıları

0
191

Tam ben bu işi halletim denildiğinde başa gelen bir durum olmakla beraber, hayatı sorgulatan, karşı araçtaki eğer insansa elini ayağını çözen bir durumdur. Aracınıza üzülmenize gerek yok, hasarı sigorta ödeyecektir. Bu ödeme tüm belgeleriniz tam yapıldıysa olacaktır. Trafik sigortası neden gerekli burada öğrenmiş olduk ama hala öğrenmeyen arkadaşlar var.

İlk kez kaza yapmak çok can sıkıcı ve şaşkınlığı üzerinizden atana kadar bir çok şeyin olabildiği bir durumdur. Yaralanmalı bir kaza olmasa bile yere düştüyseniz ertesi gün ağrıların başlayacağını bilmeniz gerekiyor. Bu konuda daha önce 5 kez kaza yapmış olan ben en çok ağrıyan yerler konusunda bilgiliyim. Daha fazla kaza yapan arkadaşlar vardır ve bu konuda yorumlara birşeyler yazabilirlerse mükemmel olur.

İlk kez kaza yapmak ve vücut ağrıları

İlk kez kaza yapmak o anda 5 yaş yaşlanmanıza neden olur, moral sıfır sıfır sıfır… Birde kaza sonrası olay yerinde bağıran bir manyak varsa iyice moraller yerin dibini görür. Kazada fazla yaralanmamış, motorunuz zarar görmemişse sonradan gideceğiniz fazladan 1 km’lik bir yol bile size hayatı yeniden sorgulatan bir zaman olacaktır. Travma burada başlar ve günlerce sürer, bu travmadan kurtulmak için yapmanız gereken şeyler, kendinizi bir kaç gün boyunca dinlenmeye almak, film, dizi filan seyretmek. Zaten ağrılardan kurtulmak içinde bu süreye ihtiyacınız var. Çarpma sırasında oluşan ağrılar için basit ağrı kesiciler işe yarayabilir.

En çok ağrıyan bölgeler, boynun arka kısmı, omuzlardan kollara kadar vuran ağrı, kalçadan aşağıya kadar bacak ağrıları çarpmanın etkisi ile savrulma anında çarptığınız bölgeler yani bütün vücudunuzda ağrımadık kısım kalırsa şanslısınız.

Ayrıca kazadan sonra içinize hüzün çökebilir ve ağlamaya başlayabilirsiniz, ben ağlamadım ama arkadaşım ben nasıl kaza yaptım, nasıl yaparım diye hayıflanmış ve 2 hafta bunun etkisinden kurtulamamıştı.

Motorcu arkadaşlar arasında yaygın sözlerden biridir “Düşmeden öğrenemezsin” evet gerçekten böyledir.

Keşkeler gelecek aklınıza ama onları unutun, boşverin olacaktır o tarz düşünceler geriye atın. Dedim ya kendinizi dizi veya film ile oyalayın, dinlenmeye çekin. Daha kötüsüde olabilirdi, hayatınız kararabilirdi, iyi ki hayattayım diye düşünün.

Bir süre motosikletinizden uzaklaşın ama uzun sürmesin yoksa tekrar binmeye cesaret bulamayabilirsiniz. Çevrenizdekilere ilk kazalarını sorun, onlarla sohbet edin. Bu sizi biraz teselli edecektir.

Şimdilik detayları ile anlattım sanıyorum. Aklınıza bir soru gelirse sormaktan çekinmeyin. İlk kazalar zordur ama biraz umursamak olmak lazım.
Yaptığım saçma kazalardan örnekler vereyim
1. İstanbul bostancı köprüsünün  altından yukarı doğru sürüyorum, yan sokaktan bir kadın sürücü çıktı, durur diye düşündüm, durmadı yandan vurup beni sokağa kadar sürükledi.
3. Selamiçeşme’de sol şeritteyim, en sağ şeritten bir taksici sola sinyal verip, sokağa girmeye kalktı. Taksiye ortadan girdim.
Bunun gibi 2 kaza daha var. Dedim ya kazalardan sonra kendinizi üzmeyin, oluruna bırakın, dinlenin, film seyredin. Kısa bir ara verin ama bu arayı uzatmayın yani motordan soğumayın.
iyi sürüşler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here