Husqvarna’nın yeni elektrikli motosikletleri, scooterları Bajaj’ın devasa yeni fabrikasında üretilebilir

bajaj-chetak husqvarna motor

Hintli iki tekerlekli araç üreticisi Bajaj, geniş yerel scooter ve motosiklet pazarında sağlıklı bir paya sahip.

Şimdi şirket, elektrikli iki tekerlekli araçların üretimi için devasa bir yeni fabrika inşa ediyor ve bu, Avrupa’nın elektrikli scooter ve motosikletleri için de büyük haber anlamına geliyor.

Bajaj, yeni üretim tesisinin sadece elektrikli araç üretimine yönelik olacağını ve üretimine 40 milyon ABD doları ayırdığını duyurdu. Haziran 2022’ye kadar hazır olması beklenen yeni tesis, 11 dönümlük (yaklaşık 50.000 metrekare) alana yayılacak.

Bajaj, yılda yaklaşık 500.000 elektrikli scooter üretebileceğini umuyor – şirketin Chetak gibi kendi elektrikli scooterları var ve aynı zamanda Husqvarna ile de ortaklık kurdu.

Husqvarna Vektorr elektrikli scooter konseptinin, iki şirket arasındaki ortaklık çerçevesinde Bajaj Chetak ile birlikte geliştirildiği bildiriliyor.

husqvarna-vektorr
husqvarna-vektorr

Şehiriçin tasarlanan – erken aşama elektrikli motosiklet markaları arasında yaygın bir hareket – Husqvarna Vektorr oldukça düşük hız ve menzil değerlerine sahip.

Henüz gücü hakkında bir bilgi yok, ancak konseptin 2-3 kW’lık bir motordan daha büyük alması çok olası değil. Bu değer benzer performans seviyelerine sahip diğer elektrikli scooterlarda bulunan tipik güç seviyesidir.

Husqvarna E-Pilen elektrikli motosikleti benzer bileşenleri ve üretim tesislerini paylaşabileceğinden, Vektorr, Bajaj’ın yeni tesisinde potansiyel olarak üretimi yapılacak tek elektrikli Husky olmayabilir.

Bu yılın başlarında tanıtılan E-Pilen konsepti, bir başka şehir merkezli elektrikli iki tekerlekli tasarımdır – bisikletin kentsel kullanım durumunun altını çizen, biraz sınırlı 100 km (62 mil) menzildir. Bununla birlikte, değiştirilebilir pillerle, sürücüler yollarına devam etmek için boş pilleri şarj edilmiş yedeklerle teorik olarak değiştirebilirler.

Pillerin altında E-Pilen’in zincir tahrikli motoru bulunur. 8 kW (10,7 hp) gücüyle devasa bir güç merkezi değil. Ama yine, bisiklet hız rekorları kırmak için tasarlanmamıştır; Şehirde hızla ilerlemek isteyen şehirli sürücüler için tasarlandı.

Bisikletin en yüksek hızı hakkında henüz bir bilgi yok, ancak 100-120 km/sa (62-75 mph) basketbol sahasında bir yerde, motorun boyutuna bağlı olarak muhtemelen makul bir tahmin olabilir.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok