Honda NC750X dct 2021 Almaya Değermi?

kolacan-honda-nc750x

Honda NC750X dct 2021 Almaya Değermi?

Motosiklet inceleme ve Kullanıcı yorumu | Kolaçan kanalında paylaşıldı

Honda NC750X dct 2021, 115.000 TL’lik fiyatı ile 5 sene önceki fiyatını 4’e katlamış durumda.

TEKNOLOJİ

Honda SEÇİLEBİLİR TORK KONTROLÜ (HSTC)

Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC) ile, örneğin çakıl veya kir üzerinde arka tekerleğin biraz patinaj yapmasına izin veren bir seviye seçebilir veya özellikle kaygan yollarda patinajı azaltan ikinci bir seviye seçebilirsiniz. NC750X’i daha da çok yönlü hale getirmeye yardımcı olan harika bir özellik. (Yalnızca DCT modelinde mevcuttur.)

TEL GAZ

2021 için yeni olan NC750X, artık gaz kelebeği (TBW) teknolojisine sahiptir. Bu aynı zamanda size dört adet seçilebilir motor gücü sağlama modu sunmamızı sağlar: Standart, Yağmur, Spor ve kullanıcı tarafından özelleştirilebilen ek bir ayar.

41mm ÇATAL

5,4 inçlik seyahat ile uzun mesafe ve kısa atlamalı bir sokak makinesi arasında mükemmel bir denge elde edersiniz. Bu, ona geniş bir yetenek yelpazesi, iyi kullanım sağlar ve güven uyandırmaya yardımcı olur.

KOMBİNE ABS’Lİ DİSK FRENLER

Tek ön ve arka disk frenler, NC750X’e harika durma gücü verir. Artık 2021 için tüm NC750X modellerinde standart olarak, zorlu koşullarda bile daha fazla durma gücü için arkadan öne bağlantılı ABS frenlere sahip olacaksınız.

LCD GÖSTERGE PANELİ

Tam dijital LCD gösterge, dijital hız göstergesi, dijital çubuk tipi takometre, saat, düşük yakıt göstergesi ve iki kilometre sayacı içerir. Ayrıca, devir çubuğu grafiği yakıt tüketimine, RPM’ye, vites konumuna ve daha fazlasına göre renk değiştirir. 2021 için panel daha büyük ve daha fazla özellik sunuyor.

KOLAYLIK

ENTEGRE DEPOLAMA BÖLÜMÜ

2021 NC750X, vizörlü çoğu çift spor tam yüz kaskını ve ardından bazılarını alacak kadar büyük 23 litrelik daha büyük bir yardımcı bölme sunar. Güvenli ve kullanışlı, her sürüşünüzde kullanacaksınız.

OTOMATİK ÇİFT DEBRİYAJ ŞANZIMAN (DCT)

Bir düğmeye basarak vites değiştirin veya NC750X’in otomatik modunu seçin, motosiklet kendi kendini değiştirecektir. Otomatik DCT’miz, istediğiniz performans türüne bağlı olarak üç sürüş modu da sunar. Diğer modellerimizde büyük bir başarı elde etti ve DCT’li bir NC750X kullandığınızda nedenini anlayacaksınız. 2021’deki yeni DCT ayarları, motorların daha yüksek redline’ından yararlanıyor.

KOLTUK ALTI YAKIT DEPOSU

3,7 galonluk koltuk altı yakıt deposu, kütleyi merkezileştirir ve genel yol tutuşunu iyileştirir. Depoyu ve doldurucuyu yolcu koltuğunun altına yerleştirmek, koltuğun önü ile gidon arasında yenilikçi bir merkezi depolama sağlar.

VERİM

745cc PARALEL-İKİZ MOTOR

Daha düşük ağırlık merkezi için 62° öne eğilen silindirleri ile NC750X’in motoru, modern motor tasarımında ileriye doğru büyük bir adımdır. İki silindirli format tonlarca düşük ve orta menzilli tork üretir ve 270° fazlı krank ve tek eksenli birincil dengeleyici de onu pürüzsüz hale getirir. Ve 2021 için NC750X’in beygir gücünü artırdık ve kırmızı çizgiyi 600 RPM artırdık!

YENİ TERLİK DEBRİYAJ

Manuel şanzımanlı NC750X’imize 2021 için vites küçültme sırasında tekerlek sekmesini ortadan kaldırmaya yardımcı olan ve aynı zamanda debriyaj kolu çekişini yüzde 20 oranında hafifleten yeni bir kaydırmalı debriyaj ekledik. Ayrıca, yolda daha canlı tepki vermek için şanzımana birinci, ikinci ve üçüncü vites oranları ekledik.

DÖKÜM ALÜMİNYUM 17 İNÇ TEKERLEKLER

17 inç jantlar, size aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir premium lastik seçeneği sunar ve NC750X’in dönüşlerde duyarlı yol tutuşu sunmasına gerçekten yardımcı olur. Döküm tekerlekler de hafif ve güçlüdür.

ELEKTRONİK YAKIT ENJEKSİYONU

Karbüratörlü motorlar, onları yakıtla beslemeye gelince telaşlı olabilir. NC750X değil. Elektronik Yakıt Enjeksiyonu, soğuk sabahlarda kolay çalıştırma ve yüksek irtifalarda bile kusursuz çalışma anlamına gelir.

PRO-LINK® HMAS ARKA SÜSPANSİYON

5,9 inçlik arka tekerlek hareketi sunan ve Honda Çoklu Hareket Sistemi (HMAS) arka şokuyla birlikte çalışan NC750X, size yumuşak bir sürüş sağlarken en sert kaldırımları bile yer.

ÇELİK MAKAS ÇERÇEVE

NC750X’in hafif, güçlü ve doğru miktarda sertliğe sahip sağlam ve kompakt şasisi, hassas kullanım için temel oluşturur. 2021 için yeni çerçeve daha hafiftir ve motosikletin toplam ağırlığında 11 kiloluk bir azalmaya katkıda bulunur.

KONFOR

DÜŞÜK PROFİLLİ ÖN CAM

NC750X, iyi bir rüzgar koruması sağlamaya yetecek kadar doğru miktarda karoser sunar, ancak motosikletin ağır veya geniş olduğunu hissettirecek kadar değil.

ALT KOLTUK YÜKSEKLİĞİ

Kısmen yeni çerçeve sayesinde 2021 için NC750X’in koltuk yüksekliğini bir inçten fazla azaltabildik, bu da onu trafikte veya otoparklarda daha da sürücü dostu hale getirdi.

DAHA HAFİF GENEL AĞIRLIK

Işık doğru ve yeni 2021 NC750X her zamankinden daha doğru hale getiriyor. Çünkü her zamankinden daha hafif. Önceki modelimizin 11 kilodan fazlasını tıraş ettik.

YENİ KAPUT VE KAPORTA

2021 NC750X’in biraz daha canlı göründüğünü mü düşünüyorsunuz? Çünkü üstyapıyı keskinleştirdik. Yeni kaporta daha iyi rüzgar koruması sağlar ve daha keskin kenarlı stil, motosikletin görünümünü de tazeler.

EKSTRA RAHAT KOLTUK

NC750X gibi bir bisikletle muhtemelen maceralarınızı uzatmak ve daha uzun yolculuklar yapmak isteyeceksiniz. Bu yüzden ona hem viraj almak için yeterince destekleyici hem de kilometreler yükseldiğinde bile rahat bir şekle sahip bir koltuk verdik.

MACERAYA HAZIR AKSESUARLAR

NC750X çok yönlü olduğundan, onu maceralarınız için özel olarak uyarlamanıza yardımcı olacak çok çeşitli Honda aksesuarları sunuyoruz. Üst kutu taşıyıcılar, USB bağlantı noktaları, uzun ön camlar, orta sehpalar, kaporta korumaları, yan çantalar, ısıtmalı elcikler ve çok daha fazlası arasından seçim yapın.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok