Honda Monkey Tarihi, Dünyanın En Sevilen Minibike Modeli

0
713

Honda Monkey Tarihi, Dünyanın En Sevilen Minibike Modeli

Honda Z serisine aşıksınız ya da ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok. Honda Z50, popülaritesi neredeyse herkes için büyük bir eğlence kaynağı olmuştur. 49cc’lik bir motor, beş inçlik tekerlekleri vardı ve ilk ABD ithalatı 1968’de Honda’dan, Cehennem Meleklerinin Oompa Loompas’ı getirtmeye çalıştı.

Ayrıca, hem sevgi hem de dalga geçer bir şekilde Honda Monkey olarak adlandırıldı. İsmi motosiklete oturduğunda binicinin maymuna benzediğinden kaynaklanıyor. Kollar ve bacaklar garip duruyor, sırtı ise eğik kullanıldığı görünüyor.

Hem yakıttan tasarruf hemde yerden tasarruf ederken, eğlenceyi beraberinde getiren bir motor modeli.

Bugün, çoğu insan “Z50” versiyonunu tanıyacaktır, eğlence motorunun asıl adı Z100’dür. Adın neden değiştiğinden emin değiliz. İlk Z100’de parlak kırmızı bir çerçeve, rahat koltuk, beyaz yakıt deposu ve kutu görünümlüydü. Klasik ’60’lar modeli Tama Tech Park, yani Honda tarafından sahiplenildi. Bu parka gelen ziyaretçilerin en beğendiği ve binmeyi istediği modeldi.

Popülerlik, Honda bigwigs’i, kendilerini eğlence parkı parkurlarıyla sınırlamak zorunda olmadıklarını ve motosikletin bir üretim modelinin aslında biraz daha para kazanabileceğini düşündürdü. 1964 yılında , CZ100 tanıtıldı.

CZ100, 1967’de Z50M’ye geldikten sonra, ilk model Avrupa’ya ihraç edildi ve motosikletin uluslararası çekiciliğini kanıtladı. Süper ucuz, bakımı kolay ve herkes fiyat olarak erişilebilir. Kompakt bir motosiklet, ister ulaşım ister geziler için kullan, yani bin-git bir model arayanlara çözüm oldu.

Z serisi nihayet 1968’de Amerika’ya geldiğinde, yeni bir isim ve birkaç yeni özellik dışında yasal bir model olarak kabul edilmemişti. “Mini Trail” olarak da adlandırılan Z50A, çift renkli bir yakıt deposu, beyaz gidon kolları, daha büyük sekiz inçlik tekerlekler ile geldi. Ve ön süspansiyon eklendi. Bu ilk Mini-Trail, yasal değildi, çünkü bir far ve aynalar yoktu, bir sonraki yıl içinde düzeltilecek ve piyasaya sürülecekti.

Mini-Trail’in sonradan çocuklara sağlıklı bir şekilde grup aktivitelerine katılmayı sağlamak için YMCA eğitim programlarına alındı ve başarıya ulaştı. Aslında, çok başarılı oldu, 1970 yılının Ekim ayında, Amerikan Honda, ülke genelinde dağıtılmak üzere, 10.000’den daha fazla Mini-Trails sipariş aldı.

Sonraki yıllarda, Monkey bir dizi güncellemeler yaptı. Z50A daha büyük bir çamurluk, ayak freni kolu, yeni çerçeve, yeni koltuk, yeni gaz tankı ve arka süspansiyona sahipti. Yeni Z50R tasarımı 1979’da ortaya çıktı ve daha yeni bir koltuk, daha iyi gaz deposu, BMX gidonlarını içeriyordu ve bir önceki gündelik sürüşten daha fazla yarışa yöneliyordu.

Daha sportif bir ZB50, motosikleti 1988’de caddelere indi. İkiz alüminyumdan yapılmış alüminyum çerçeveye sahipti.

Birçok farklı versiyon, yeniden tasarım ve rakip sürüm, Monkey üretimine, 49cc’lik model 2017 yılına kadar süre geldi.

Devam eden yıllarda gördüğümüz modellerden ilki, Grom olarak bilinen Honda MSX125 . İlk olarak 2014’te piyasaya sürülen, daha kolay ve güçlü ve sürüşü kolay olan Monkey, yeniliklerden ödün vermeden Monkey’i piyasaya sürdü. 125cc, 2 supaplı, tek silindirli bir motor ve daha fazla güç verdiler. Küçük ama eğlenceli model olmaktan vazgeçmedi.

Monkey’i bir Tokyo eğlence parkından alıp Amerikan sokaklarına götürmenin zorluklarını ama eğlencesini şimdi ülkemizde de görüyoruz.

1961 – 2007 yılları arasında Honda Monkey modelleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here