Honda, CRF-E2 Elektrikli DirtBike’ı Tanıttı

CRF-E2 Electric DirtBike-1
facebook motosiklet grubu

CRF-E2, Amerikan Honda’nın lisanslı bir ürünüdür, ancak Honda tarafından üretilmemiştir.

Çok yakın zamana kadar, elektrikli arazi motosikletleri için genç segmenti, seçenekler açısından yetersizdi;

ultra mini sokak veya oyuncak motosikletler arasından seçim yapabilir veya yüksek kaliteli (ve yüksek fiyatlı) rekabet odaklı KTM SX-E 5 veya Husky EE 5 minicrosser’ları seçebilirsiniz. Geçen yıl Indian’ın eFTR Jr minibike’sinin piyasaya sürülmesiyle orta segmentte için işler biraz düzeldi , ancak bu hala esasen gerçek bir off-road ripper’dan ziyade sıradan bir seçenek olarak tanıtılan rebadged bir Razor ürünüydü.

Ancak şimdi Big Red, Greenger Powersports ile ortak bir ortaklıkta tanıtılan elektrikli Honda CRF-E2 arazi motosikleti ile Goldilocks orta segmenti devralmak istiyor. Greenger x Honda CRF-E2, motosikletlerden bir adım ötede, ancak daha yüksek kaliteli Avusturya fiyatlarından daha klay alınabilir bir giriş noktasında, tanıdık bir platform, kompakt kombinasyonu ile açıkça daha genç arazi sürücülerini hedefliyor.

Ve kullanım kolaylığı yanısıra hepsi daha az göz korkutucu bir fiyata satılacak.

CRF-E2 Electric DirtBike-1
CRF-E2 Electric DirtBike-1

 

Honda, CRF-E2’yi “debriyaj veya vites kolu kullanma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için yeni genç sürücüler için eğlenceli bir eğitim aracı” olarak lanse ediyor. İşleri daha da kolaylaştıran şey, Honda’ya göre maksimum 3.4 hp ve 18,4 pound-feet tork üreten düşük voltajlı (48 volt) BLDC elektrik motorudur ve bu 106 librelik (boş ağırlık) elde etmek için bol olması gerekir. ) hıza kadar.

Spesifikasyon sayfasının asıl yıldızı, yalnızca değiştirilemeyen, aynı zamanda tam şarjla yaklaşık iki saatlik (ideal olarak) sınıfının en iyisi olan bir 20AH lityum iyon pildir.

Pil, isteğe bağlı bir hızlı şarj sistemi kullanıyorsanız dört saatte veya iki buçuk saatte tamamen şarj edilebilir. Elinizde yedek bir pil bulundurursanız, eğlencenin devam etmesi için saniyeler içinde değiştirebilirsiniz. Oldukça havalı bir özellik ve bu sınıfta gerçekten göremediğiniz bir özellik.

Honda ayrıca, CRF-E2’yi 33 mm teleskopik hidrolik çatal ve DNM şoku şeklinde iyi bir bileşen listesiyle kutsadı;

ikincisi, gerçek ön yük ve geri tepme sönümleme ayarları ve 8.3 inçlik bir süspansiyon hareketi sunuyor. Önde hala yeterli 3,9 inçten fazla seyahat alıyorsunuz ve CRF-E2, önde ve arkada Kenda Millville K771 topuz lastikleriyle donatılmış 12 inçlik jantlarda sürüyor. Buradaki disk frenler de, çubuk üzerinde ayarlanabilir fren kollarına sahip hidrolik kaliperler tarafından harekete geçirilen pedal tarzı 190 mm rotorlar ile ön ve arka süspansiyonlara sahip.

Yorum Ekle

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol