Honda CB1000R Naked

Honda CB1000R Naked Geliyor

İlk önce şunu belirtmek istiyorum, ülkemize gelmeyen modelleri ile Honda kasım’da EICMA’da bu modeli sunacktır. Kaynaklarımıza göre, yeni Naked (çıplak) motosiklet, en son nesil Fireblade motoruna benzer bir motorla çalıştırılacak. Yamaha’nın R1 tabanlı MT-10, KTM’nin 1290 Super Duke R ve Aprilia’nın Tuono V4 1100, BMW S1000R gibi modelleri ile arasındaki rekabetini kızıştırmayı hedefliyor. Fakat teknolojisi bir hayli hafif kalıyor. Bu yeni motor, Honda’yı rakipleriyle eşit bir performans sergilemekle birlikte, en son emisyon limitlerini karşılamaya yönelik bir performans sergiliyor. Elektronik olarak fly-by-wire gaz kolu, tork kontrolü, ön kaldırma desteği, çekiş kontrolü ve opsiyonel quickshifter donanımları da mevcut olacaktır.

Görünüş açısından, stilin Honda’nın İtalyan Ar-Ge kolundan geldiğini ve bunun da CB4 Konsepti’nin (2015’de tekrar açıklandı) yanı sıra geçen yıl CB1100TR konseptinden geldiğini söylediler. Üretilen motosikletin bu bilgisayar tarafından üretilen ilk görüntüsü, Japonya’nın bu önceki konsept makinesinden ilham alarak, çıkacağı bilgiler arasında.

İlk kez 2008 yılında piyasaya çıkan CB1000R, belirgin bir far ve tek taraflı salıncak kolu ile görünümü yeni ve inanılmazdı. Ancak yeni motosikletin, stilinde belirli bir retro hissi olduğu anlaşılıyor. Söylentilere göre, basit, yuvarlak far ve açılı, gövde işi arka lastiğin arka kenarının ilerisine uzanan, Avrupa modellerine uymak için kıvrımlı kuyruk tipi ve salıncak koluna monte edilmiş bir plaka ile orantıları çok daha modern durumdadır.

Honda’nın bu yeni motosikletin ne kadar yüksek bir selesi olduğu açıkça görülüyor, ancak naked (çıplak) roadsterların popülaritesi göz önüne alındığında Japon firması bunu üretmeye başlatmak için çok fazla beklemek istemeyeceği belli. Bu nedenle, motosikletin 2017 yılının sonlarında 2018 modeli olarak ortaya çıkması daha mantıklı olacaktır.

Bu arada Honda’nın diğer bazı kilit modellerde de çalıştığı biliniyor. Yeni bir Goldwing yıllardır geliştirilmekte ve çokça beklenen V4 süper motosikletli RVF projesi halen bekleniyor. Bununla birlikte, 2017 yılı için firma ST1300 ve VFR1200F de merakla bekleniyor.
https://www.youtube.com/watch?v=oWazs5Qit2c

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir