Honda Africa Twin (Eski vs. Yeni)

3
4052

İki Africa Twin arasında büyük farklar var. İlk önce teknolojinin nimetlerinden yararlanan bugünün teknolojisini yiyip yutan yeni modeli ile 750cc arasındaki ilk fark motor hacmi. 998cc’ye karşı 750cc. Ayarlanabilir kafa, koltuk ve tork sistemi ile beceri düzeyine göre farklı şekillerde deneyimler sunuyor. S moduna alarak 3 farklı tipte spor sürüş sağlıyor. 25cm yerden yüksekliği ile şehir dışında sizi üzmüyor. Ama dikkat edilmesi gerekn bir şey var fazla çamurlu alanlarda bu motoru kurtarmanız biraz zor olacaktır. Tanımlamalarında mükemmel motor diye anlatılan Africa Twin’e şehiriçinde rahat sürüş olanağı bulacaksınız denmiş. Şehiriçi kralı ise scooter’dır. Gerçekler ve hayaller birbirini tutmaz. Ama şaheser bir motosiklet alacağınızdan şüpheniz olmasın.

 

Eski Africa Twin 86’da yollara çıktı, o zamanlarda kullanmış birisi olarak düz yolda ve yol dışında müthiş bir sürüş yeteneği olağanüstü torku ile her yönüyle sizin her isteğinize cevap veren bir motosikletti. Hala kullanan bir kaç motorcu varsa onlar değerini bilirler ve hatta değiştirmek istemeyebilirler. Süper süspansiyonlarını bilenler bilmeyenlere ağzı sulanarak anlatırlardı.

Eski modeller hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya bakın.

Yeni Honda CRF1000L Africa Twin 2016

Honda test sürücüleri ve mühendisleri, yeni CRF1000L Africa Twin’i test etmek ve performansını değerlendirmek için bir araya geldi.

Rüzgarın çağrısı…
Africa Twin’i sürerken bu çağrıyı görmezden gelmek çok zordur. Çölün kendisi kadar etkileyici bir motosiklet olan Africa Twin, Dakar ruhundan ayrılamaz bir isimdir.

Efsanevi NXR750, 1986 yılında Dakar Rallisi’nde görücüye çıktı ve dünyanın en zorlu arazi yarışını kazanma hayalimiz gerçek oldu. Geri döndük ve 1987, 1988 ve 1989 yıllarında tekrar kazandık. Galibiyetimizden elde ettiğimiz bilgi ve deneyim, daha sonra günümüzün efsanevi XRV750 Africa Twin modeline dönüşen orijinal XRV650 Africa Twin’e eklendi. Yarışa olan tutkumuz ve felsefemiz, ürettiğimiz tüm makineleri daha iyi yapmamıza yardım etmeye devam ediyor. ‘Honda tarafından yapılmıştır.’ derken bunu kastediyoruz; dört yıllık gelişimin ardından yeni CRF1000L Africa Twin’in temelinde bu yatıyor.

Dakar tarihiyle iç içe olan köklerine sadık Africa Twin, şehir içi kullanımda pratik olmasının yanı sıra şehir dışı kullanımda da konforlu bir motosiklettir. Ancak o çağrıyı duymanız gerekir. Africa Twin sizi keşfedilmemiş zorlu arazilere götürebilecek kadar güçlü ve çeviktir.

Gerçek macera sizi bekliyor, gidin ve onu bulun!

Teknik Özellikler
Motor Sıvı soğutmalı 4 zamanlı 8 supaplı 270° krank mili ve Unicam ile Paralel Çift Silindir
Motor hacmi (cc) 998 cc
Maks. Güç (kW@dev/dak) 70 kW @ 7.500 dev/dak (95 PS)
Maks. Tork (Nm @ dev/dak) 98 Nm @ 6.000 dev/dak
Sele yüksekliği (mm) 870 / 850 mm
Yerden açıklık (mm) 250 mm
Yakıt kapasitesi 18,8 litre
Tekerlek (Ön) Alüminyum jant ile 21 x 2,15 telli jant
Tekerlek (Arka) Alüminyum jant ile 18 x MT4,00 telli jant
Süspansiyon (Ön) Hidrolik çevirmeli tipte ön yük ayarlı ve DF ayarlamalı, 230 mm strok ve 240 mm aks hareketli, 45 mm kartuşlu, ters pozisyonlu Showa ön amortisörler.
Süspansiyon (Arka) Gaz şarjlı sönümleyicili Pro-Linkli tek parça dökme alüminyum salıncak kolu, hidrolik çevirmeli tip ön yük ayarlayıcısı ve geri tepme sönümleme ayarı, 220 mm arka tekerlek hareketi, 94 mm aks stroku
Fren (Ön) Alüminyum poyra ve radyal geçmeli 4 pistonlu kaliperlere ve sinterlenmiş metal balatalara sahip 310 mm çift, dalgalı tip yüzer hidrolik disk
Fren (Arka) 1 pistonlu kalipere sahip 256 mm dalgalı hidrolik disk ve sinterlenmiş metal dolgular Ek kayar tip 1 piston kaliperli DCT model üzerinde aynı zamanda El Fren Sistemi

 

Honda Africa Twin 650/750/1000

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here