Hız rekorlarını alt üst eden MTT Y2K

3
5375
Y2k mtt
Y2k mtt

Dünyaca ünlü Amerikan sürat tekneleri üretici firması Marine Turbine Technologies kısaca MTT’nin seri üretimini yaptığı MTT Y2K model motosiklet Guıness rekorlar kitabına girmeyi başardı. Motosikletin motor hacminin büyüklüğü motorun yapımında helikopter motoru kullanılmış olmasından kaynaklanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=-pVUPtR-hvg

Sadece 15-16 saniye Aralığında 320 kilometrelik hıza ulaşan MTT Y2K görenleri hayretleri düşürüyor. Motorun en son hız limiti ise 242 MPh yani saatte 390-395 km aralığında olarak öngörülmüş ve buna göre tasarlanmış.

MTT Y2K
MTT Y2K

MTT Y2K’nın yakıt kapasitesi 34 litre ve net ağırlığı yüz doksan kilogram (190 kg) maksimum güç verileri ise: 320 hp 52000 rpm (arka tekerlek:286 hp) olarak üretici firma tarafından kamuoyuna aktarılmıştır.Günümüzde dünyanın en hızlı motosikleti ve seri üretimi en hızlı yapılan motosikleti olarak anılmaktadır.

Hız rekorlarını alt üst eden MTT Y2K , MTT firması sürat teknelerinin motorlarını ürettikleri için MTT Deniz Türbini Teknolojileri A.Ş adı altında faaliyet gösteren motor uzmanları bulunmaktadır. ABD’nin Güney Louisina eyaletinde bulunan MTT ‘nin motor fabrikası dünyanın en deneyimli motor uzmanlarının bulunduğu bir üretim merkezidir.

Y2K Süperbike geliştirildikten sonra 320 beygirlik güç üretimi sağlayan Rolls Royce-Allison türbini takılmıştı. Yeterli adrenaline ulaşılmadığını düşünen mühendisler Ted Mclnytre 2 adlı yeni türbini ilave ettiler, tork olarak 680 Nm ye ulaştırılan motosiklet 420 bhp ile saatte 228 mil hız yapabilecek kapasiteye ulaştı.

Hız rekorlarını alt üst eden MTT Y2K’da ayrıca motorda bilgisayarlı ateşleme, LCD ekran, artan yakıt kapasitesi, gelişmiş soğutma sistemi, karbon fiber kaporta, iki vitesli otomatik şanzıman sistemi, ayarlanabilir amortisör özellikleri de dikkat çekmektedir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here