Hatay’ın İncisi Karamağara Koyu

by motosiklet
2 sene ago
122 Views

Hatay’ın Yayladağı ilçesi yer alan Karamağara koyu, mavi ile yeşili buluşturan doğası, manzarası ve deniziyle son zamanlarda turistlerin uğrak yeri haline geldi. Yerli ve Yabancı turistler buraya çok ilgi göstermeye başladı.


Sınırlarımızın en doğusunda bulunan Doğu Akdeniz’in başlangıç bölgesinde, kıvrımlı yollardan geçilerek ulaşılan ve konumu nedeniyle geçmişte korsanların saklanmak için kullandıkları söylenen koy, ziyaretçi akınına uğruyor. Kamping için yakın bir yer yok. O yüzden bulduğunuz herhangi bir ağaçlık altına kamp atılabilir.

Samandağ ilçesinden tekne turlarıyla da gidilebilen, her geçen yıl ziyaretçi sayısı artan el değmemiş bölge, serinlemek isteyenlerin yanı sıra akvaryumu andıran görüntüsüyle dalış tutkunları ve olta balıkçılarının da uğrak yeri oldu.

5-10 yıl öncesine kadar sadece bölge halkının bildiği bir yer olarak biliniyordu. Denizinin temizliği ve el değmemiş doğasıyla tanınmaya başladı.

https://www.youtube.com/watch?v=vASA3ADKvcs

5 yıl öncesine kadar sezonda ortalama 50 bin kişinin geldiği Karamağara’ya, geçtiğimiz yaz 100 bin kişinin geldiği biliniyor.

Ülkenin birçok noktasından dalış tutkunu sporcular ve deniz altı fotoğrafçıları bölgeye geliyor. Karayolu ve bazı alt yapı sorunları eksik.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir