Giriş Yap
Hasar Kaydı Nedir? Pert Kaydı Nedir?

motorcycle accident

Hasar Kaydı Nedir? Pert Kaydı Nedir? Yakın zamanda etkinlikler başlayacak, ikinci el tam bir bayram havasına dönecek. Motosiklet alırken daha dikkatli olmamız gereken günler geliyor. İkinci el alırken tramer, trafik kaza kaydı, vergi cezaları, trafik cezaları ve geçiş ihlali gibi ek sorunlar çıkmaması için kontrol edip almamız gerektiğini zaten biliyorsunuz diye düşünüyoruz. Almadan birde ustaya gösterdiniz mi, sağlam çıktıysa, usta alınır dediyse mükemmel bir motocu, motosikletli olmaya bir adım daha yakınlaştınız demektir.

motorcycle accident

Ama bir dakika bekleyin, bazı arkadaşlar alırken bunlara iyi bakmıyor, ustaya göstermiyor ve iyi şekilde kapatılmış hasar kayıtlarını anlayamayabiliyorlar. Bu hatalara düşmemek için mutlaka hasar ve pert kaydına bakın. Peki bunlar nedir, detaylı şekilde yazalım.

Yola çıkan sürücülerin en büyük isteği gidecekleri yere kazasız bir şekilde ulaşmaktır. Bu istek her zaman gerçek olmayabildiği gibi yaşanan kazalar, araçları pert durumda bırakabiliyor.

Yüksek hasar alan araçlar, pert araç olarak adlandırılır. Sigortalı bir aracın %70 yahut bu orandan daha büyük bir kısmının hasar alması yani tamir giderlerinin sigorta değerine denk olması, aracın “pert araç” olarak sıfatlandırılmasına neden olur.

Hasar Kaydı ile Pert Kaydı Arasındaki Farklar Nelerdir?
Hasar kayıtları içinde aracın ufak çaplı tamir işlemlerini gösteriyor olabilir. Bu hasarlar, hasar geçmişinde hasar kaydı olarak görünür ama bazen aralarında anlaşarak yaptırdıklarıda olmaktadır ancak tam hasar almamış yani pert olmamış aracın yeniden sigorta yapılmasında bir engel durumu yoktur. Aracın pert kaydına neden olacak derecede bir hasar almasında ve kullanılmasında trafik açısından tehlike vardır.

Ücretsiz şekilde e-devlet uygulamasından tramer sorgulama yapabilirsiniz.

tramer sorgulama

 

Hasarlanmış veya pert olmuş aracın TRAMER’de oluşacan hasar ve pert kaydını sildirmek imkansızdır. Özellikle ikinci el araç alacak kişilerin TRAMER üzerinden o araçla ilgili bilgi alması ve aracın hasar geçmişinin öğrenmesi çok önemlidir. Çünkü motosiklet hasarı diğer araçlardan daha fazla geri dönülmez soruna neden olmakta ve çok fazla baş ağrıtmaktadır. Aşağıdaki yazıyı okursanız konuyu daha iyi anlayacağınıza ve iyi bir motosiklet almanın kolaylaşacağına emin olabilirsiniz.

2. el motorsiklet rehberi / Nasıl alınır? / Neye bakılır? 10 maddede ikinci el motor

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok