Hangi Elektrikli Motosikletler Ehliyet Gerektirmez?

0
10609

Bir çok elektrikli motosiklet modeli ehliyetsiz kullanılmıyor. Bunlardan ehliyetsiz kullanılabilir olanlara örnek verdik.

Hangi Elektrikli Motosikletler Ehliyet Gerektirmez?


Yuki Lucky 0,249 Kw (249 Watt) Elektrikli Bisiklet Motosiklet

 

e-bike Yuki Maraton 0.249Kw Elektrikli Bisiklet Motosiklet

Yuki Windy 2000 watt Elektrikli Bisiklet Scooter Motosiklet

Yuki Lotus 0.249Kw E-Bike Bisiklet Motosiklet Plakasız Ehliyetsiz

gibi elektrikli motosikletler örnek alınabilir. Bunlar 0,25Kw’nin altında ehliyetsiz kullanılabilen motosiklet modelleridir.

Ehliyetsiz Elektrikli Bisiklet Kullanma Cezası Ne Kadar?

Yine yaz geldi ve bir çok kişi elektrikli, işini kolay görecek, ehliyet gerektirmeyen motosiklet almak için araştırma içine girdi. İlk önce elektrikli motosikletler için kw sınırı 0,25kw olarak belirlenmiş ve cezaları aşağıdaki gibi belirtilmiştir.

Yapılan trafik denetimlerinde; 0,25 kw ve üzerindeki elektrikli bisikletlerin tescilsiz olanlarına Karayolları Trafik Kanunu’nun 25. maddesi gereğince ‘172 TL ceza tutanağı düzenlenerek ve tescili yapılıncaya kadar trafikten men edilmesi, yine bu araçları A sınıfı sürücü belgesi olmadan kullananlara Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesi gereğince 1.462 TL, aynı zamanda bisiklet sahibine de aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenmesi’ gerekmektedir. Bisiklet ve motorlu bisiklet sürücülerinin kask kullanmaması halinde aynı kanunun 78/1b maddesinden 80 TL, diğer trafik kurallarına uymadığının tespiti halinde ise kanunun 66. maddesinden 172 TL cezai işlem uygulanmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here