Giriş Yap
Gözlerinizi Test Edin

goz testi motor

Bir gözünüzü kapatın, diğerinle rakamları okumaya çalışın, sonra testi diğer gözünüz ile tekrarlayın.

kirimizi yesil kusur testi 01kirimizi yesil kusur testi 02kirimizi yesil kusur testi 03kirimizi yesil kusur testi 04kirimizi yesil kusur testi 05kirimizi yesil kusur testi 06

 

Aşağıda görülen şemayı iyi aydınlatılmış bir odada, uygun okuma mesafesinde ve ortadaki nokta tam göz hizasına gelecek şekilde karşınıza alınız. Normalde okumak için kullandığınız gözlük yada kontakt lens varsa takınız.

Bir gözünüzü elinizle kapatın, açık olan gözle tam ortadaki noktaya odaklanın. Şemada yeralan büyük karenin her 4 köşesini de görüp görmediğinize dikkat edin. İki gözünüz için ayrı ayrı uygulamayı tekrarlayın. Eğer her köşeyi göremiyor yada çizgilerde dalgalanma, kırılma, bulanıklık görüyorsanız, sizde yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalığı belirtileri var olabilir.

makula dejenerasyonu testi

Ek olarak aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz. Videoda renk körü olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

goz testi

Snellen Testi: Görme Keskinliği Ölçümü

Görme keskinliği (GK) görsel olarak küçük farklılıkları ayırt edebilme yeteneğine denir. Oftalmolojik muayene esnasında eşik değerin belirlenmesi (ölçümü) göz hekimlerinin klinik kararlarını vermelerinde etkin bir rol oynar. GK ölçümünde yaygın bir şekilde kullanılan Snellen göz testi tablosu, 1860’larda Hollandalı göz doktoru Hermann Snellen tarafından geliştirilmiş olup pek çok çeşide sahiptir, bunların çoğu büyük harflerden oluşan 11 adet harf dizisinden meydana gelir.

test goz

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok