Göz testini kendinize yapabilirsiniz

by ahmet.182
4 sene ago
178 Views

Göz testini kendinize yapabilirsiniz, İlk önce basit bir testten başlayalım. Göz doktorlarının gözlerinizi kontrol ederken, size “okuyabiliyor musunu”z dediği harfler işte bunlar. Kol mesafesi uzaktan ekranınıza bakın ve okuyup okuyamadığınızı değerlendirin.

İkinci testimiz ise renk testi aşağıdaki renklerin içindeki yazıların hepsini kusursuz şekilde okuyabiliyorsanız, renk körü değildiniz demektir. Bazı renkleri öğrenmiş olabilirsiniz. Trafikteki kırmızı, sarı ve yeşili tanımlamak kolaydır, çünkü belirlenmiş bir sırası vardır.

Yukarıdaki tüm testleri doğru şekilde geçtiyseniz, veya 80’in üzerinde bir başarıyla tamamladıysanız sizin görünüz iyidir diyor, bu testleri yapan doktorlar.
 

Yanda görülen şemayı iyi aydınlatılmış bir odada, uygun okuma mesafesinde ve ortadaki nokta tam göz hizasına gelecek şekilde karşınıza alınız. Normalde okumak için kullandığınız gözlük yada kontaktlens varsa takınız.

Bir gözünüzü elinizle kapatın ve açık olan gözle tam ortadaki noktaya odaklanın. Şemada yeralan büyük karenin her 4 köşesini de görüp görmediğinize dikkat edin. Her iki gözünüz için ayrı ayrı uygulamayı tekrarlayın. Eğer her köşeyi göremiyor yada çizgilerde dalgalanma, kırılma, bulanıklık görüyorsanız, sizde yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalığı belirtileri var olabilir. En kısa zamanda Retina Hastalıkları uzmanı bir göz hekimine başvurun.

 

Etiketler: , ,

2
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir

[…] Göz testini kendinize yapabilirsiniz […]

[…] Göz testini kendinize yapabilirsiniz […]