Google Chrome’u Alt Edecek Rakip Geliyor

duckduckgo plugin

Gizliliğiniz sizin için ne kadar önemli. Google bizi dinliyor, verdiğimiz her izinde bize reklam yönlendirmesi yapıyor.

Siz zaten bunları biliyorsunuz. DuckDuckGo adlı eklenti gizliliğe önem veren, kişisel verilerinizi kendi içinde saklamadığını idda ettiği bir eklenti olarak kullanıcılara kendini kabul ettirmeye çalışıyor. Hatta bunu yazılı olarak sitelerinde büyük harflerle belirtmişler.

Bildiğiniz gibi WhatsApp, Facebook gibi şirketlerde bu şekilde başlayıp, kişisel verilerinizi sonradan tamamen kullanmaya başlayacağını size bir mesaj onaylatarak tekrar güncelleme ve yükseltme yapma izni vermeye başlamıştı.

DuckDuckGo açıklamasına göre tarayıcı gizliliğine çok önem veriyor

Özellikle Microsoft Edge’in de Chromium tabanlı sisteme geçmesiyle web tarayıcılar Chromium tabanlı tarayıcılarla alt edilmiş duruma sürüklendi. Firefox kullanımı yüzde 20’lerden bu yıl yüzde 3’lere düştü. Artık tarayıcıların yüzde 95’ten fazlası Chromium altyapısıyla hazırlanıyor. DuckDuckGo’nun tarayıcısı da Chromium tabanlı bir şekilde hazırlanımış. Yani chrome tarayıcınıza eklenti olarak DuckDuckGo yükleyebilirsiniz.

duckduckgo-chromium
duckduckgo-chromium

Yeni tarayıcınız şu an için macOS platformunda kapalı görünüyor. Şirketin CEO’su Weinberg, Microsoft Windows versiyonu için çalıştıklarını açıkladı. DuckDuckGo Browser’ın halka açık versiyonu indirip kullanmak için biraz daha beklemeniz gerekiyor.

Yükledikten sonra DuckDuckGo sayfası açılacak ve arama yapmaya başlayabileceksiniz. Hemen ilk aramalarınızı yaparak başlayabilirsiniz. Biz herhangi bir sorun ile karşılaşacağınızı düşünmüyoruz.

 

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok