Geniş Kitlelere Ulaşan Hız Tutkusu

0
740
hızlı adamlar

Kimi zaman sıkı motor takipçileri açısından sürüşlerindeki hıza dair etraflarında konuşulanlar her ne kadar heyecan verici olsa da diğer taraftan baktığımızda durum bazen ürkütücü bir hal alabiliyor. Bunun sebebi hemen her gün medyada denk geldiğimiz manşetlerden dolayı olsa gerek. Bahsi geçen o manşetler sayesinde ‘hız’ kavramı toplumsal kitle tarafından adeta olumsuzlaştırılmıştır.

Esasında hız kavramı alışık olduğundan çok daha farklı anlamsal bir gönderi niteliğindedir. Hız demek öncelikle belli bir sınır çerçevesinde konuşmamak demektir. Oysa bir motor sürücüsü için sürmekte olduğu yolun hızını bilmemesi imkansız bir şeydir. Biz sürekli haber manşetlerinde “hız tutkusu” kisvesi altında motor sürücülerine dair pek çok etiketleme ile karşı karşıyayız.

Oysa haber niteliği taşıyan manşet içeriğinde dikkatimizi sadece yaşanan olaylar zinciri çekiyor. Bu noktada toplumsal kitlenin hem motor üretimine hem de motor sürücüsüne karşı bakış açısı belirleniyor. Ülkemizde kullandığımız araç ve taşıtlarla ilgili her zaman gündem yoğundur. Bilhassa motor kullanmayan kişilere baktığımızda bu alanda sürüş gerçekleştiren kişilere karşı bakış açılarından başlayarak yapmak istediklerini, çoğu kere de yaptıklarını yan yana getirdiğimizde, gündem bizlerin açısından her zaman yoğundur ve sıcaklığını korur.

Bu yoğunluk içerisinde, temel sorunlar ele alınmadan kaybolup gidiyor, gündemden düşüyor. Aradan zaman geçmesiyle birlikte, geri dönüşü olmayan tartışmaların fitilini de ateşliyor. Herkesin tartışmanın bir yerinde kendini konuşlandırıyor olmadı, farklı veya benzer görüşleri bir araya getirememektedir. Bundan sonrası da tam anlamıyla bir kısır döngüye dönüşüyor.

Bu yüzden günceli gündeme taşımamız ve orada tutmamız, kamuoyu oluşturmmaız gerekiyor. Elbette bu bahsettiğimiz şeyler çerçevesinde tüm motor ve hız tutkunlarını bir araya getirip ittifak kuralım dmeiyoruz lakin hem motor sürücüsü olanların hem de olmayan kişiler arasında tmeel bir bağ bulunmasından yanayız.

Bugün bir yerlerde motor kazaları oluyorsa bunu öncelikli olarak sürücünün hızından ziyade başka olasılıkları da düşünerek o şekilde sorgulama süzgecinden geçirmeliyiz. Öte yandan bahsettiğimiz kısır döngü hem mevcut sürücüyü hem de gelecekte motor sürücüsü olmayı planlayan kişiler arasında takılıp kalacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here