Gece körlüğü neden olur? | Motosiklet Sitesi

by motosiklet
2 sene ago
420 Views

Gece körlüğü neden olur? Belirtileri ve Önlemler nelerdir?

Göz hastalıklarından birisi olan tavukkarası hastalığıda denen zayıf ışıkta veya gece saatlerinde görmeyi zorlaştıran bir göz kusurudur. Gece körlüğü olarak bilinen bu hastalık genetik kaynaklı olarak bilinir. Nadir olarak görülen bu hastalık kalıtımsaldır ve tedavisi yoktur. Gece körlüğü olan bir kimsenin önce görüş alanı daralır ve sonra ışığı ve renkleri göremez hale gelerek görme yetisi tamamen kaybolur. Kişinin yaşamını büyük ölçüde etkileyen gece körlüğü ya da tavuk karası kişinin hayattan kopmasına neden olabilir.

Ls2 kask renberi, ls2 kask alınır mı?

Tavuk Karası – Gece Körlüğü Nasıl Anlaşılır?

Gece körlüğü hastalığı kalıtımsal bir göz kusuru olarak otozomal dominant otozomal resesif gibi X’e bağlı olarak türleri bulunmaktadır. Bu kısım karışık gelmiş olabilir kalıtım bozuklukları diyerek kısaltayım. En sık görüleni ise otosomal dominant olanıdır. Tavukkarası hastalığının en belirgin özelliği ise görmeyi sağlayan hücreler retina pigmen epitel hücrelerinin zarar görmesidir. Tavukkarası küçük yaşlarda pek belirgin olmaz. Ancak yaş ilerledikçe kendisini iyice belli eder. Gözde bulunan sarı nokta (Maküla) bölgesi etkileninceye kadar görme normal olarak devam eder. Sarı nokta bölgesi etkilenmeye başladıktan sonra gece körlüğü oluşmaya başlar.

Tavuk Karası Nedenleri Nelerdir?

Doğum sırasında veya kalıtsal sorunlardan dolayı meydana geldiği görülmektedir. Problemi birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamamız doğru olur;

  • Uzağı görmeme (miyopluk)
  • Glokom ve glakom ilaçları
  • Katarakt
  • A vitamini eksiliği ve diyabet
  • Retinitis Pigmentosa – Bu, gözlerin loş ışıkta tepki verme şeklini değiştiren nadir bir genetik durumdur.
  • Keratokonus

Gece Körlüğü – Tavuk Karası Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Tavukkarası hastalığının yaygın olarak iki belirtisi vardır. Oda geceleri ya da zayıf ışıkta görmekte zorlanmak ya da hiç görememektir. Başlarda kendini basit bir görme sorunu olarak belli etmeye başlar ve git gide karanlık ortamda ya da zayıf ışıkta görememe sorunu başlar. A vitamin eksikliği de en yaygın belirtisi olduğundan dolayı tedavisinde A vitamin içeren gıdalar tüketilmelidir. Yumurta et süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeleri tüketilmelidir.

Yorum Ekle
Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları