Gargara ilacı kullanıp trafiğe çıkarsanız başınıza neler gelebilir?

by motosiklet
8 ay ago
48 Views

Gargara ilacı kullanıp trafiğe çıkarsanız başınıza neler gelebilir?

Kahramanmaraş’ta gargara kullandıktan sonra polisin alkolmetre ile yaptığı kontrolde 2.00 promil alkollü çıktığı için bin 2 lira para cezasına çarptırılan, ehliyetine de 6 ay süre el konulan Mehmet Yaşar, hastaneden alkolsüz olduğunu gösteren kan tahlili ile mahkemeye başvurdu. Mahkeme, alkolmetrenin kalibrasyonun ayarının bozuk olma ihtimalinin bulunduğuna kanaat getirerek cezayı iptal edip ehliyetin de Yaşar’a iade edilmesine karar verdi.

Trafiğe çıkarken de boğaz ağrısı şikayetiyle gittiği doktorun verdiği ağız gargarasını kullanan Yaşar, uygulama yapan polisler tarafından durduruldu. Polisin uzattığı alkolmetreyi üfleyen Mehmet Yaşar, 2.00 promil alkollü çıktı.

Alkol kullanmadığı için çıkan sonuca şaşırdığını belirten Mehmet Yaşar, “Evden çıkmadan önce belirtilen ölçüde ağzıma gargara alarak çıktım ve aracıma binmeden önce de çöp kutusuna tükürdüm. Aracıma bindikten bir dakika sonra evimin yakınında bir polis çevirmesine denk geldim ve burada bana alkol testi yapıldı. Ben de kendimden emin bir şekilde üfledim ve polis memuru 2.00 promil alkollü olduğumu söyledi. Çok şaşırdım ve hayatımda alkole yer olmadığını polis memuru arkadaşımıza söyledim. O da benim halimden alkollü olmadığımı düşündüğünü, ancak cihazda 2.00 promil olarak kayda girdiği için işlem yapması gerektiğini, ehliyetime 6 ay el koyup bin 2 lira da para cezası keseceğini söyledi. Polis memuru ayrıca bir ekip otosuyla beni hastaneye göndereceğini, kan tahlili yaptırması durumunda da alkollü olmadığımı ispat edeceğimi söyledi. Başka bir polis ekibiyle hastaneye gittik ve yapılan tahlil sonucunda da kanımda alkole rastlanmadığını belirttiler ve hemen ertesi gün yazılan ceza, tahlil sonucu ve doktorun reçetesiyle birlikte sulh ceza hakimliğine itiraz dilekçesi verdik” dedi.

kaynak: onedio

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir