Euro 6 normları nelerdir?

by motosiklet
3 hafta ago
169 Views

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları

Euro 6 normları nelerdir? Euro 6 araçların çevreye saldığı gazın belli bir standarta göre düzenlenmesini içerir. Her geçen gün araç sayısının artması, yaygınlaşmasıyla standartlar zorlaştırılmaktadır. Firmalar daha hassas çalışmaya, gerekli ar-ge çalışmalarını her geçen gün arttırmaya başlamıştır. Yakıtın içinde bulunan HC ve S’nin yakılmasıyla oluşan bileşenler insan sağlığına zararlıdır. Egzozdan çıkan zararlı gaz ve zararlı partikülleri kademeli olarak azaltmaya Euro Emisyon Standartları deniyor.

Euro 6 standartları taşıyan araçlar nasıl olur?

Euro 6 motor ile belirlenen düşük emisyon limitlerini aşmayan araçlar için iyi şekilde ayarlanmış bir egzoz arıtma sistemine ihtiyaç duyuyor. 1700 kg ağırlığına kadar olan araçlar için NOx depolamalı katalitik konvertör yeterli olabilir. Ağır taşıtlarda Adblue özellikli SCR katalitik konvertör gerekiyor. Adblue bir tür çözeltidir. Nitrojen oksiti, çevre için zararlı olmayan su buharına çevirir. Bu çözeltiyi belirli aralıklarla aracınıza doldurulması gerekir.

Egzoz emisyonu için EGR ve SCR nedir?

EGR valfi geri dönüşümü sağlar ve egzoz gazını devir daim işlevini yaptıran valftir. EGR valfi kirlenebilir, yıpranabilir. Bu durumlarda gerekli bakımların yapılması hem motorun sağlığı için hem yakıt tüketiminin artmaması için önemlidir. SCR ise Euro normlarını sağlamak için kullanılan bir başka sistemdir. Metal katalizör üzerine AdBlue çözeltisi püskürtülerek NOx dönüşümünü sağlamayı gerçekleştirir. Nitrojen oksit bu sayede zararsız nitrojen ve su buharına dönüşür.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments