Giriş Yap
Energica Experia Birinci Sınıf Bir Model

Energica Experia Birinci Sınıf Bir Model

Energica Experia Birinci Sınıf Bir Model

Energica, birinci sınıf elektrikli motosiklet yelpazesini, uzun menzilli, sert bagaj, çok seviyeli şarj ve şimdiye kadar gördüğümüz en büyük kapasiteli pil ile uzun menzilli konfor için tasarlanan yeni Experia “green tourer” ile genişletti. Energica’nın Modena’daki merkez ofisi, iyi bir günde Borgo Panigale’deki Ducati fabrikasına arabayla yaklaşık 40 dakika uzaklıktadır ve Experia ile Ducati’nin son derece popüler Multistrada serisi arasında, özellikle ön uçta bazı belirgin stil benzerlikleri vardır.

Belki de buna İtalyan tadı denebilir – Experia, aynı zamanda, ilk Multistradas gibi, düz bir macera makinesinden daha çok sokak odaklı bir yumuşak seyahat makinesi gibi görünüyor.

Experia, markanın Eva çıplak motosikletleri ve Ego spor motosikletleri için geçen yıl piyasaya sürülen kompakt, yüksek güçlü EMCE ünitesine dayalı yeni bir elektrik motoru alıyor. Yine de, güçte oldukça büyük verimlilik elde ediyor, ancak performans makinelerinin sadece 75 kW (102 hp) maksimum güç ürettiği, 60 kW (80 hp) sürekli güç ve 115 Nm (85 lb-ft) tork sunduğunu unutmamak gerekiyor. 126 kW (169 hp) maksimum, 110 kW (147 hp) sürekli ve 215 Nm (159 lb-ft).

Experia 260 kg (573 lb) ağırlığında etli bir makinedir. Bu, örneğin, tamamen doldurulmuş bir BMW R1200GS Adventure’dan daha ağırdır, bu nedenle bu makine dengesizliğe gelmez. 847 mm (33,3″) boyutuyla koltuk yüksekliği açısından GS Adventure’dan biraz daha dost canlısı.

Energica Experia Birinci Sınıf Bir Model

Bununla birlikte, ağırlığın büyük kısmı pil paketinde ve burada Energica, menzile öncelik vermek için bilinçli bir karar vermişler. Bu nedenle, kendisine iddia edilen 420 km (261 mil) bir şehir aralığı, 208 km (130 mil) bir “şehir dışı” otoyol aralığı ve standart bir WMTC sağlayan 22,5 kWh’lik bir lityum-polimer paketi ile donatılmıştır. 222 km (138 mil) menzil. Bu pilin boyutu, Energica’nın neden tam yağlı modele sığdırmak yerine daha küçük bir motor yapma zahmetine girdiğini muhtemelen açıklıyor; daha küçük motor, büyük olanda yaklaşık 10 kg (22 lb) tasarruf sağlar ve bu, bu motosikletin karşılayamayacağı 10 kg’dır.

Experia’yı tura layık kılmak için Energica, mevcut olana bağlı olarak seviye 1, seviye 2 veya seviye 3 hızlarında şarj etme yeteneği ile yükledi. Seviye 3 DC şarj cihazında bu motosiklet, 40 dakikada yüzde 0-80 şarjla başa çıkabilir. Bu nedenle, bu şarj cihazları olması gereken yerdeyse – ve kullanılabilir durumdaysa – otoyollarda 700 küsur kilometrelik (440 küsur mil) bir günü birkaç şarj durağı ile kolayca bir araya getirebilir, bir şeyler atıştırabilir, bacaklarınızı uzatabilirsiniz. ve bir yolcu taşıyorsanız uzunca bir sohbet edebilirsiniz.

İtalyan şirket, pil takımının düşük ağırlığı ve hızlı, duyarlı direksiyon için merkezi ile bu şeyi “Energica’nın şimdiye kadar yaptığı en çevik ve manevra kabiliyetine sahip makine” olarak adlandırıyor. Süspansiyon ZF Sachs’a ait, frenler radyal Brembos ve Bosch, altı seviyeli çekiş kontrolü ile gitmek için Cornering ABS 9.3 MP sistemi ile devreye giriyor. Ayrıca, olması gerektiği gibi hız sabitleyici ve dört fabrika sürüş profili ve üç özel profil arasından seçim yapabileceğiniz hoş bir renkli gösterge ekranı ve dört farklı rejeneratif frenleme seviyesi var.

energica-electric-lcd

Daha fazla seyahat pratikliği, bir üst kutu ve 112 litre (30 galon) bagaj alanı sunan sert yan çantalar ve ayrıca motosiklet üzerinde bir çift eldiven için yeterince büyük ve en az olmayan bir başka kilitlenebilir, su geçirmez saklama bölmesi ile gelir.

Energica, resmi olarak kurulduğu 2014 yılından bu yana elektrikli motosiklet alanında ileriye giden kilit şirketlerden biri olmuştur. Şirket, FIM MotoE Dünya Kupası’nın ilk dört yılında tek üretici olmuştur ve bisikletleri pahalı olsa da, her zaman mükemmel performans rakamları verdi. Böyle bir grubun tamamen yeni bir motosiklet platformunu piyasaya sürmesi küçük bir çaba değil ve Energica’ya başarılar diliyoruz. 

Büyük üreticiler hala elektrik performansı pazarına ciddi bir giriş yapmakla ilgilenmiyor gibi görünüyor, bu nedenle Energica gibi daha küçük şirketler öncülük etmeye devam edecek.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok