Elektrikli Bisiklette Ehliyet Zorunluluğu Var mı?

by motosiklet
7 ay ago
107 Views

Elektrikli Bisiklette Ehliyet Zorunluluğu Var mı?

Günden güne kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisiklet modelleri, kullanıcılar için birçok avantajı da beraberinde getiriyorlar. Uygun maliyetli olması, yakıt tasarrufu ve şehir içi kısa mesafe ulaşımında yüksek performans gibi olanaklara da sahip olan elektrikli bisiklet modelleri için ehliyet gerekli mi sorusu ise, kullanıcıların cevabını en çok merak ettikleri sorular arasında yer alıyor. Peki ehliyetsiz bisiklet sürmek için ehliyet gereksinimi var mı? Ehliyet olmadan 50 cc motor performansına sahip araç ve elektrikli bisikletlerle trafiğe çıkmak mümkün mü?

Elektrikli Bisiklet Ehliyet Gereksinimi Hakkında

Her ne kadar ortada, elektrikli bisikletler ehliyetsiz sürülebiliyor gibi spekülasyonlara dolaşsa da sorunun cevabı trafik Karayolları Trafik Kanunlarınca çok net: Hayır! Elektrikli bisikletler ne yazık ki ehliyet olmadan sürülememektedir. Üzerinde plakası olan ve motora sahip tüm araçlar için ehliyet gereksinimi mevcuttur. Bu noktada, sürücülerin bu araçları kullanabilmeleri ve trafiğe çıkarabilmeleri için sürücü belgesi sahibi olma zorunluluğu mevcuttur. Fakat yine de kullanıcıların çoğu kulaktan dolma bilgilerle, elektrikli bisikletlerin ehliyetsiz kullanılabildiğini zannederek trafiğe çıkabilmektedir. Yapılan yasal düzenlemelere göre artış gösteren trafik kontrolleri kapsamında, ehliyetsiz elektrikli bisiklet kullanan sürücülere yüksek miktarda para cezaları uygulanabilmektedir.

Ehliyetsiz Kullanılabilecek Elektrikli Bisiklet Mevcut mu?

Ehliyetsiz elektriksiz bisiklet başlığında oldukça yoğun aramalar mevcut olduğundan bu soruya da yanıt vermemiz gerektiğini düşündük. Her ne kadar Karayolları Trafik Kanunları doğrultusunda elektrikli bisikletlerde ehliyet zorunluluğu net bir şekilde ifade edilse de bazı modeller ehliyetsiz sürülebilmektedir. Çok düşük performans aralıklarına sahip olan motor gücü 25 kW’ı geçmeyen ve saatte 25 kilometreden fazla yol alamayan modeller, ehliyetsiz sürülebilir. Fakat yol tutuş performansına sahip olmayan bu araçlar trafiğe çıkmaya uygun olmadıklarından sadece kısa mesafe yolculuklarında tercih edilmektedir.


Elektrikli Bisiklet Sürebilmek İçin Hangi Ehliyet Sınıfı Gerekiyor?

Yasalar gereğince motosiklet, mobilet ve elektrikli bisiklet gibi araç türleri için genel ehliyet sınıfı A olarak tanımlanmıştır. Fakat sadece mobilet ve elektrikli bisiklet gibi düşük motor hacmine sahip olan araçları kullanacak olan sürücüler için M sınıfı ehliyet yeterli olacaktır. A sınıfı ve M sınıfı ehliyeti haricinde tüm ehliyet sınıfları da M sınıfı ehliyeti yükümlülüklerini içerdiğinden diğer sürücü belgesi gruplarına sahip olan sürücüler da ehliyetleri ile elektrikli bisiklet kullanabilmektedirler.

Elektrikli Bisiklet Modelleri İçin Plaka ve Ruhsat Zorunluluğu Mevcut mu?

Yasal düzenlemeler gereğince 250w üzeri hareketliliğe sahip olan tüm araçlar için plaka ve ruhsat zorunluluğu mevcuttur. Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nce tüm araç ruhsatları için farklı sınıflandırmalar söz konusu olabilmektedir. Bu bağlamda elektrikli bisikletin yapısına, motor gücüne ve kapasitesine göre de ruhsatlandırmalar yapılabilir.

Elektrikli Bisikletler Nerelerde Kullanılabilir?

Elektrikli bisiklet fiyatları ve ergonomikliği gibi nedeniyle son zamanlarda yoğun ilgi gören motorlu araçlar arasında yer almaktadır. Fakat yine de motor hacimleri ile bağlantılı olarak kullanım alanlarının çeşitliliği fazla yüksek sayılmaz. Bu noktada elektrikli bisiklet sürücüleri, şehir içinde kısa mesafe yolculuklarında elektrikli bisikleti tercih edebilirler. Aynı şekilde bu araçlar, trafik hacminin düşük olduğu kırsal kesimlerde de oldukça işlevsel kullanım seçenekleri sunabilmektedir. Fakat, yoğun trafik hacmine sahip ve hız limitinin yüksek olduğu alanlarda sürücülerin, can ve mal güvenliği açısından elektrikli bisiklet kullanmaları pek tavsiye edilmez.

Elektrikli motosiklet modellerini inceleyin

Elektrikli scooterları inceleyin

Elektrikli bisikletleri inceleyin

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir