Elektrikli bisiklet ehliyet gerektirir mi?

by motosiklet
8 ay ago
17 Views

Çok sorulan sorularda bugün; Elektrikli bisiklet ehliyet gerektirir mi?

Türkiye Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde gerçekleştirilen 2019 Ocak ayında yapılan yeni düzenlemelerle, ehliyet sınıflarına yönelik bazı şartlar ve cezalar belirlendi. Buna göre; elektrikli bisikletler ve motosikletler artık M Sınıfı Ehliyet gerektirecek şekilde kanun maddesi onaylandı. Tam burada bir ekleme yaparak, bir çok arkadaşın bu tip bisiklet ve motosikletleri kullanırken aşırı tedbirsiz, korumasız kullandıkları sizinde dikkatinizi çekmiştir.

Diğer önemli olan maddeleri aşağıda belirtiyorum.
Elektrikli bisiklet sahibi olmanız için sürücü belgesinin gerektiği, motosikletler için 2 yılda bir aracınızı muayeneye sokmanız gerektiği, şart değil ama kazaya uğramanız halinde bir sigorta gerekliliği yoksa masrafların size ağır gelebileceğini diğer yazılarımızda belirtmiştik.

Bu gerekliliği ve detaylarını biz bir video ile açıklamıştık.

M sınıfı ehliyetle sürüşte motosiklet veya bisiklet için kask, koruma gibi giyim, ekipmanlarında mutlaka giyilmesi gerektiğini açıklamıştık. Motosiklet aksesuarları kanalında tekrar bir video paylaşarak yeni sürücü arkadaşların bu konudaki yeni bilgilere ulaşması sağlayacağız. Eğer ayrıntılı bilgi istiyorsanız kanaldan videoları izlemek için üye olun, beğenin ve takip edin.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir